Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейците да стягат коланите, нашите вече се късат

В момента никой не се подпомага по линията на енергийната бедност. Трябва да правим разлика между целевите помощи и помощите за енергийно бедни. Първите са само за петте месеца на зимния сезон, а вторите за цялата година, поясни за Радио Пловдив Ваня Григорова, икономически експерт към КТ „Подкрепа“. „При преминаване към свободен пазар някои от нас няма да успяват да покрият сметките си дори за телевизор, осветление и телефон“, предупреди тя.
 

Григорова поясни, че сеобсъждат различни начини за дефиниране на енергийно бедните. „Ние от „Подкрепа“ одобряваме предложението на БАН, който е най- всеобхватно но изисква повече административен ресурс, за да се установят доходите на човека, неговите разходи и оттам насетне да се реши има ли той нужда от подпомагане. Има готов и друг вариант на проектозакон, в който се залага на друг подход - гарантиране на ниска цена на първите няколкостотин киловата и после плащане по пазарни цени“, съобщи Ваня Григорова.

Според нея вторият вариянт има своите достойнства, но гарантира само минимален размер на потреблението и по-голямата част от домакинствата ще плащат енергията на пазарни цени.

Това, смята синдикалистката, ще ги направи отново енергийно бедни. „Затова ние искаме да се отложи либерализацията на енергетиката за битовите потребители, тъй като по план тя трябва да започне в разгара на зимата“.

Ваня Григорова прогнозира, че за дефиниране на енергийната бедност българските управляващите ще изберат най-вероятно вариантът с двете тарифи за плащане, тъй като е по- лесен. Според нея обаче, той няма да защити адекватно потребителите.

„В България сме най-енергийно бедните в ЕС и се питам защо трябва да спазваме тези изисквания от миналото за либерализация на битовите потребители, след като те ще причинят такива вреди на домакинствата. Мантрата е, че либерализацията не може да бъде спряна, защото не може да бъде спряна. Това не е истина. Тя е човешки закон и може да бъде ревизирана“, категорична е Ваня Григорова.

Тя припомни, че още в началото на годината КТ „Подкрепа“ настоявала да не се вимат решения, които да доведат до увеличаване на цената на горивата, но това не се е случило и работещите са поели този удар. „Сега пак ни се обяснява, че трябва да поемем удара, но защо да го правим? Затова настояваме за среща с президента Румен Радев и да му представим нашите предложения за оцеляване през зимата и да поискаме тези мерки да се вземат сега. Тези мерки могат да бъдет прокарани от служебнато правителство, което е единствената власт сега. Само така можем да успикоим българите и да не ги натоварваме повече“, каза Ваня Григорова.

В заключение тя подчерта, че синдикатите настояват за увеличаване на доходите, защото ако европийците имат накъде да стягат коланите, то „нашите вече се късат“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34