Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стигнахме върха на политическата криза

Стихнахме върха на политическата криза, в която се намира страната ни. Така политологът  д-р Светлин Тачев обобщи факта, че депутатите не успяха да изберат председател на Народното събрание на първото си заседание.

„До момента виждахме как трудно може да се състави правителство. Влизахме от предсрочни избори в предсрочни избори. Сега вече дори и Народното събрание не може да стартира работата си, а това е основният орган в една парламентарна демокрация.

Това е вече е една червена лампа, която трябва да светне на българските политици и те да направят, така че системата да продължи да функционира. Другият вариант е да започнат да се вдигат гласове срещу парламентарната демокрация“, коментира д-р  Светлин Тачев.

Той добави още, че това политическо поведение отвращава хората и дава повод да се повдигне темата за смяна на модела. Според политолога обаче нашата традиция е в духа на парламентарната демокрация и тя трябва да бъде запазена такава, за да може да продължи да съществува нормално.

„На хората започва да им писва от цялата ситуация, което е абсолютно нормално. Още повече, че сега ни предстоят трудните месеци на зимата. В тях ние трябва да имаме поне действащо Народно събрание, за да може да се приеме бюджета и законите по плана за възстановяване и да получим парите от Европа“, коментира Тачев.

Според него ситуацията ще принуди парламентарно представените партии да направят компромис, за да не влезем в конституционна криза. За целта трябва да бъдат премахнати червените линии.

Идеята на ДБ за ротационен принцип на председателя на НС Светлин Тачев коментира така:

„Няма как да има председател на ротационен принцип, тъй като той трябва да подаде оставка и следващият да поеме, т.е. трябва да има негласно и устно разбирателство между тях.

Това са процедурни хватки, които не ни изкарват от кризата на парламентаризма. Очертава се да ходим към нови предсрочни избори“.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56