Интердисциплинарен екип от етнолози, антрополози, социолози и юристи си поставят хуманната цел да улеснят пребиваването на бягащите от война хора в България. Това обявиха те на старта на проекта по Фонд Активни граждани “Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила”, за украинците, бягащи от войната.
„Макар Конвенцията за бежанците да посочва норми и правила за намиране на трайни решения за изграждане отново на живот в достойнство и мир, хората не винаги са запознати добре със законовите рамки и с правата, които имат в страната на убежище“, посочи ръководителят на проекта доц. д-р Красимира Кръстанова и допълни, че нуждата от този проект е обоснована с предварително проучване на ситуацията, породена от бежанската вълна следствие от войната в Украйна.
Тя представи екипа, с който ще работи. В него влизат гл. ас. д-р Стоян Антонов – антрополог, доц. д-р Елица Стоилова – културен антрополог, Мишо Гръблев – юрист, гл. ас. д-р Мария Кисикова, която антрополог, етнолог и специалист по интеркултурна комуникация.
Предстои да бъде проведено проучване с методите на спешната антропология в пет избрани контролни селища с различен тип характеристики от Пловдивска област. Заснемането и оформянето на видео-казусите е задача на партньора по проекта – сдружение „Непорасналите“. Изследването ще допринесе да бъде събрана информация от средата на бежанците, включително на създадените от тях организации, на институциите, които работят с тях, на хората и фирмите, които им помагат да изградят живота си тук, посочиха специалистите.
Важните проблеми и изводи, които се идентифицират, ще бъдат обсъдени на дискусии в широк формат с представители на неправителствени организации, държавни институции, общественици, представители на украинската общност в региона, журналисти.
Материалите от изследването ще са основа за информационна кампания за бежанци и доброволци, която да ги запознава с правните и хуманитарните стандарти, но също и за гражданите, които да придобият по-висока осведоменост за ситуацията.
Предвижда се изготвянето на наръчник с практически съвети, който да се предоставя на бежанците, за тяхната по-бърза ориентация и адаптация в България.
19-годишен задържан по разследване за кражба на 5 000 лева в Асеновград избяга от медицински кабинет на ареста. По време на прегледа лекарят установил, че здравословното състояние на младежа не е притеснително, въпреки оплакванията му за болки в корема и трябва да бъде върнат в килията. Внезапно той се нахвърлил върху придружаващия го полицай, наранил..
Три пожара избухнаха в област Пазарджик. Единият от тях е в Сърница, вторият е в района на село Злокучене, където горят сухи треви, стърнища и около 30 декара широколистна гора. Третият е с най-голям риск за шофьорите поради задимяване. Той е в района на пътя между село Лозен и Белово, недалеч от ханче Септември. На място има изпратени три екипа на..
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняема 52-годишна жена, представяла се за лекар-хомеопат и упражнявала професията без да има съответната правоспособност. Задържаната жена е практикувала без необходимото медицинско образование и специализация. Тя е била арестувана в работния си кабинет, където е имало и пациенти. При претърсването от..
Двама са задържани при акцията на ГДБОП и прокуратурата, при която бе разкрита фабрика за незаконно производство на цигари у нас, съобщи на брифинг пред журналисти в с. Момково, близо до Хасково, министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му това е най-голямата фабрика за производство на нелегални цигари, откривана някога в..
137 отлични оценки по биология и 44 по химия – такава е статистиката от изпитите по двата предмета за магистърските специалности на Медицински университет – Пловдив. От явилите се 1292 кандидат-студенти, пълни шестици по биология имат 8 души, а слабите оценки са 265 (20.51%). 6.00 по химия имат трима кандидати от явили се общо 1283-ма. Тук..