Хайку на Владислав Христов беше отличено на Мемориалния конкурс, посветен на Башо, в Япония. Второто отличие е свързано с международното хайку издание „Frameless Sky”, което e посветило своя 16-ти брой на войната в Украйна. Цанка Шишкова е другият наш представител, отличен от изданието. „Frameless Sky“ се разпространява и в DVD формат, като 80% от приходите получени от броя ще бъдат дарени за децата на Украйна.
Мемориалният конкурс, посветен на Башо, е най-старият конкурс за хайку и в него участват стотици поети от цял свят. Тази година се проведе неговото 76-то издание. Той се организиран от Мемориалния музей на поета Мацуо Башо, намиращ се в родния му град Ига, префектура Мие. Башо е бащата на хайку поезията.
Отличеното хайку на Владислав Христов е :
урок по биология
човеците коленичат
пред една мравка
„Човекът и природата са в едно общуване. В случая аз казвам, че човек счита себе си за най-великото творение, но в определени моменти му се налага да коленичи пред мравката. Тя също е творение на природата и тук няма по-малки и по-големи, по-важни и по-маловажни. Ние всички сме едно и трябва да осъзнаем, че човек е необходимо да живее в хармония с природата. През последните години, човекът се е отделил от нея и счита себе си за абсолютен господар. При мен текстовете идват моментно и бързам да ги запиша, защото в следващия миг всичко изчезва. Те са като мълния, която проблясва“, казва Владислав Христов.
Има два големи конкурса посветени на поета Мацуо Башо. Единият е Мемориалният конкурс, а другият е в Токио, който хайку поетът Владислав Христов спечели преди две години. Той е посветен на мястото, на което Башо е писал своите стихове. Това е една малка колиба, направена от бананови листа. Башо, всъщност, означава „бананов лист“.
„Хайку е поезия, която е най-вече реагираща поезия. След като пандемията, през последните две-три години беше основна тема на хайку пишещите хора, сега това е войната в Украйна, тя ги инспирира“, споделя Владислав Христов за своето хайку, включено в международното издание „Frameless Sky”.
„Примерът, който дава хайку общността е важен. Макар, че войната е само там не можем да си затваряме очите за онова, което се случва, защото тя засяга целия свят. Поезията като жанр, който е винаги актуален по отношение на процесите и събитията, които съпътстват човечеството и този път показва, че хората от цял свят могат да бъдат солидарни с това голямо нещастие“, допълва хайку поетът.
Владислав Христов, гостува в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..