Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови документи "променят" рождената година на Левски

Васил Левски е роден в 1840 година, а не 1837, както досега знаем. Данни за това дава работата на българските историци в османските архиви в Истанбул и откритите там документи. 

За пръв път за раждането на Апостола има писмена следа в документи, а не по разказите на близки, направени години след смъртта му.

Изследователите са попаднали на записи на турската власт, която е описвала кой и какви данъци плаща. През 1844 година те са описали семеството на Иван Кунчев и неговия първороден син, който в този момент е на 4 години.

Днес новите факти около живота на Апостола проф. Пламен Митев ще сподели с колегите си историци и обществеността в музея в Перущица.

Професорът е  член на председателството и изпълнителния комитет на Общобългарски комитет "Васил Левски" и завеждащ на катедра в Исторически факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

Той самият е скептичен, че тази нова датировка ще „мине“ безпроблемно в наукатата и ще влезе в учебниците, но както и колегите си от Велико - Търновския университет е радетел за това да се сложи ред в датите - светини в българската история


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19.02. и няма да бъде продължен, защото..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11