Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбърканият пазар носи свръхпечалби в енергетиката

Бизнесът не може да се адаптира към високите цени на енергията, защото това означава той да затвори, да спре работа и да емигрира, това заяви в интервю за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал.

Той подчерта, че това ясно се разбира от ЕС и затова на 6 октомври тази година е  въведен регламент за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията.

„Този реглаамент се въвежда със закон и ние на два пъти обсъждахме приемането на такъв закон. Регламентът казва, че трябва да се обложат свръхприходите и свръхпечалбите, като за различните производители на енергия се определят различни прагове. Проблемът са появи, когато при повторното разглеждане тези прагове, вместо да бъдат намалени, бяха увеличени и така бяха орязани потенциалните приходи във Фонда за  сигурност на електроенергийната система, откъдето потребителите на енергия трябва да бъдат компенсирани за свръхвисоките цени“, посочи Васил Велев..

Той даде като пример прагът на въглищните централи, който е определен на 180 лева за Мв/ч плюс колкото струват квотите за емисии на CO2. "Нашено предложение, адресирано до КЕВР, беше да се намалят до 140 – 120 лева за Мв/ч. Вместо това в новото предложение виждаме цена 350 лева за Мв/ч. Т.е вместо да е намалена, цената е увеличена", каза Велев.

Той беше категоричен, че подобно увеличение би намалило възможостите за компенсиране на свръхвисоките цени. "За ядрената централа това число 180 лева за Мв/ч. В ценовото решение на КЕВР цената на микса за бита е 61 лева за Кв/ч. Ние казваме нека да не е, да е 90 – 120 лева за Мв/ч, но 180 лева за Мв/ч е твърде висока.За ВЕИ-тата са предлага цената да е 320 лева за Мв/час, а трябва да е два пъти по- малка".

Според Васил Велев всичко това са получава заради сбъркания пазар. "Пазарът се влияе от цената на най- скъпия производител и това са цените, базирани на производството на природен газ. Така цените се изравняват по най- скъпата цена независимо от стойността и рентабилността и нормата на печалба.

„Това е все едно вятърът да е духнал и ваши вещи да са паднали у съседа и той да не иска да ви ги върне, защото смята, че са негови“, обясни Велеви добави, че така процедира в момента енергетиката. "Вятърът на сбъркания пазар им е довял едни свърхпечалби, които въобще не са техни. Това са едни изработени пари в предприятията, а енергетиката не иска да ги връща".

Като пример той даде ЕС, където цената за електроенертийната индустрия е два пъти по- ниска отколкото у нас и то след компенсиране. "Нормално е предприятията да са на печалба. Печалбата е присъща и е норма за компаниите, иначе те не могат да върнат парите. Това не са помощи не е е подкрепа, а изправяне на изкривения пазар. Трябва да се разбере, че пазарът в ЕС е изкривен, не е така в САЩ. Там пазарът е регулиран и много повече прилича на пазара за бита".

Васил Велев коментира и ръста на заплатите у нас, като подчерта, че те нарстват изпреварващо спрямо ръста на производителността и така е от години наред. "Тази година ръстът е 15%. За да се увеличават заплатите трябва да има добра бизнес среда, а сега тя е лоша. Колкото повече пари се плащат за енергия, толкова по-малко пари от добавената стойност остават за заплати" каза в заключение председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08