Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът премести кабинета си пред общината

В днешната слънчева сряда омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов изнесе за два часа кабинета си на открито пред общината. Пред фонтана на площад "Стефан Стамболов" общественият посредник разкри първата открита приемна за граждани.

Тя ще работи всяка сряда от 14 до 16 часа до края на ноември, разбира се, ако позволява времето. Ако инициативата е успешна, приемната може да работи и през други дни от седмицата. Планирано е тя да бъде подновена и през следващата 2023-та година. 

Бурната извънредна сесия на Общинския съвет забави пловдивския обществен посредник и той пристигна с малко закъснение за първата си открита приемна. За нея търпеливо чакаше пловдивчанин, дошъл за съдействие по личен проблем.

От пет години 68-годишният Борис Първанов се опитва да накара администрацията на район „Централен" да му обърне внимание. Той твърди, че от 2017 година търси съдействие от кметството за окастрянето на няколко опасни дървета около къщата му на ул. „Сан Стефано" №44. При една буря през 2018 година се наложило да идва Пожарната, тъй като дърветата бутнали керемидите на покрива. Нито районният кмет, нито еколозите в кметството се отзовали на многократните настявания да се направи санитарна сеч, разказва пловдивчанинът.   

Борис Първанов е трудноподвижен и пристигна пред общината с инвалидната си количка. И обяви, че се надява на някаква помощ при решаването на проблема с опасните дървета около къщата му. 

Обществения посредник на Пловдив Борислав Стаматов обясни, че срокът за реакция на институциите на сигналите на гражданите е месец, в някои случаи два месеца. Той посъветва пловдивчани да търсят в деловодствата на институциите, до които подават своите сигнали, дали имат отговори. В повечето случаи отговори има, но се губят по пътя до гражданите, заяви Стаматов. 

Той призова да се търси баланс на интересите на гражданите и управляващите, независимо кои са те.

Поста на омбудсман на Пловдив Стаматов заема вече седма година. Негова кауза е да докара институциите до хората. 

Такава е инициативата му за откриване на приемни на главната пловдивска улица. 

Репортажът по темата е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56