Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив стартират съвместен проект, по който създават нови магистърски програми.
Проектът „Модернизация и дигитализация на учебния процес“ в 2-те академии е финансиран по процедура „Модернизация на висшите училища“ на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд.
Проф. Кремена Ангелова от НМА посочи, че част от проекта е насочена към по-добра реализация на студентите на пазара на труда. Съвместно с АМТИИ са създадени 2 нови магистърски програми - "Музикално продуцентство" и "Иновативни технологии в педагогиката на обучението по музика". През следващата година ще бъдат организирани 2 трудови борси за студенти в София и Пловдив и изграждане на обща дигитална платформа на кариерните центрове на двете висши училища.
След завършване на обучението по проекта студентите ще получат обща диплома от 2-те музикални академии.
Ще се разработват и въвеждат учебни програми с дигитално съдържание, които да разширят спектъра от специалности в 2-те висши училища и да въведат нов модел, съобразен с нуждите на пазара на труда. Проф. Кремена Ангелова допълни, че ще дигитализират 1 бакалавърска и 3 магистърски програми общо в 2-те училища.
Какво представлява съвместната магистратура между НМА и АМТИИ, обясни проф. Цветанка Коловска: "Това е една съвсем нова специалност, 3-семестриална. Тя е "Изпълнителско изкуство народна музика с класически инструмент" - конкретно акордеон. Напълно е разработен нов учебен план, нова квалификационна характеристика, дисциплини. Тази нова магистърска програма е приносът на АМТИИ по проекта и ще бъде с изцяло дигитализирано съдържание".
За целите на проекта са предвидени и обучения на преподаватели, за да се повиши капацитетът на академичния състав и да му позволи да работи в новата дигитална среда.
Стойността на проекта е 1 979 188 лв., който се реализира по ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. Той трябва да приключи до 31.12.2023 г.
По проекта като асоциирани партньори са включени 3 водещи европейски училища в областта на музикалното образование от Виена, Грац и Хага.
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..