Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без евро България ще бъде ограбена от олигархията

Без еврото България ще бъде съсипана и ограбена от олигархията. Тази теза защити икономическият анализатор Светлозар Гледачев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Според него страната ни трябва да се стреми възможно най-бързо да премине към еврозоната, но това зависи от наличието на правителство и неговата воля.

„България ако не приеме еврото, олигархията ще взриви още няколко банки като КТБ, за да ги ограби. Ще взриви валутния борд, за да ограби цяла България, както го е правила досега.

До преди въвеждането на валутния борд точно така се случваше – 1996 г. - 1997 г. Хората, които са преживели тези години, да се замислят дали искат да живеят в таква несигурност, вървящи цени нагоре – надолу, следене на курса на долара, на германската марка“, коментира Гледачев.

Той добави, че ако бюджетният дефицит е 6% както предложи служебното правителство – няма как да бъдем приети в еврозоната. Това от своя страна ще се отрази зле върху българите.

Светлозар Гледачев опроверга опасенията на хората, че с преминаването от лев към евро цените ще скочат. Даде пример с Гърция, където са се покачили само за месец и половина и през следващите 6 месеца  са паднали.

„Приемането на еврото е същото като в брака – има и положителни, и отрицателни страни в човека, с когото живееш.

В момента в България хората имат над 67 млрд.  спестени пари - половината от тях са в левове, а другата в евро. Защо хората спестяват в евро след като му нямат доверие?

Ако влезем в еврото, валутният борд ще продължи до безкрайност. Представете си ако не влезем в еврозоната и валутният борд падне, т.е. да се промени не да е 1,95583 лв. и да стане 4.

Хората си мислят, че това е невъзможно, но те не знаят, че въвеждането на валутния борд става със закон и той се променя със закон. Това означава, че може да бъде гласувано от Народното събрание.

Ако влезем в еврозоната това никога няма да се случи“, коментира Гледачев и добави, че не е оптимист, че ще успеем да приемем еврото до 1 януари 2024г.

Цялото интервю, както и как преминаването от лев към евро ще повлияе върху кредитите, чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22