Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без евро България ще бъде ограбена от олигархията

Без еврото България ще бъде съсипана и ограбена от олигархията. Тази теза защити икономическият анализатор Светлозар Гледачев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Според него страната ни трябва да се стреми възможно най-бързо да премине към еврозоната, но това зависи от наличието на правителство и неговата воля.

„България ако не приеме еврото, олигархията ще взриви още няколко банки като КТБ, за да ги ограби. Ще взриви валутния борд, за да ограби цяла България, както го е правила досега.

До преди въвеждането на валутния борд точно така се случваше – 1996 г. - 1997 г. Хората, които са преживели тези години, да се замислят дали искат да живеят в таква несигурност, вървящи цени нагоре – надолу, следене на курса на долара, на германската марка“, коментира Гледачев.

Той добави, че ако бюджетният дефицит е 6% както предложи служебното правителство – няма как да бъдем приети в еврозоната. Това от своя страна ще се отрази зле върху българите.

Светлозар Гледачев опроверга опасенията на хората, че с преминаването от лев към евро цените ще скочат. Даде пример с Гърция, където са се покачили само за месец и половина и през следващите 6 месеца  са паднали.

„Приемането на еврото е същото като в брака – има и положителни, и отрицателни страни в човека, с когото живееш.

В момента в България хората имат над 67 млрд.  спестени пари - половината от тях са в левове, а другата в евро. Защо хората спестяват в евро след като му нямат доверие?

Ако влезем в еврото, валутният борд ще продължи до безкрайност. Представете си ако не влезем в еврозоната и валутният борд падне, т.е. да се промени не да е 1,95583 лв. и да стане 4.

Хората си мислят, че това е невъзможно, но те не знаят, че въвеждането на валутния борд става със закон и той се променя със закон. Това означава, че може да бъде гласувано от Народното събрание.

Ако влезем в еврозоната това никога няма да се случи“, коментира Гледачев и добави, че не е оптимист, че ще успеем да приемем еврото до 1 януари 2024г.

Цялото интервю, както и как преминаването от лев към евро ще повлияе върху кредитите, чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01