Сред заглавията на луксозните издания са "Под игото" на Иван Вазов, "Време разделно" на Антон Дончев, "На острова на блажените" на Пенчо Славейков, "Подир сенките на облаците" на Пейо Яворов, "Борба" на Христо Ботев и др.
Още с влизането в библиотеката Рашидов се спря за минути пред огромния стенопис, посветен на патрона Иван Вазов и емблематични негови герои. Паното е дело на 3-ма изтъкнати пловдивски творци – Йоан Левиев, Георги Божилов – Слона и Христо Стефанов.
В началото директорът на библиотеката Димитър Минев подчерта, че от самото начало най-важни са дарителите. „Дарителите са тези, които са направили фондовете на библиотеката толкова богати и ценни и днес. Представям ви един от тях - Вежди Рашидов, председателят на НС, който за втори път прави дарение. През миналия април той дари 1000 книги от своята лична библиотека“, каза Минев.
От своя страна Вежди Рашидов честити празника на будителите и допълни: „Да сте живи и здрави, честит празник – един от най-хубавите, заедно със Съединението и 24 май. Дава ни повод да се съберем, българите сме много различни и цветни. Да съхраним паметта и да носим духовността е важна мисия, но за съжаление хората отвикнаха от книгите и от шума на хартията“, заяви той, като подчерта, че библиотеката е съкровищница, която пази паметта на нацията.
„Днес е особен ден и защото празнуваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“, припомни Вежди Рашидов.
„Много обичам Пловдив, имам слабост към него. Изключително духовен град! Тук дишах хубав въздух, въздуха на духовността. Учих се на морал, много съм взимал от моите приятели художници“, каза Рашидов, като си спомни с умиление за дните, прекарани в Пловдив.
После се обърна към издателя Иван Гранитски и го нарече: „съвременен будител“. От своя страна Гранитски посочи, че „мисълта се превръща в думи, а думите в дела. Тук, в библиотеката, е и писаното, и живото слово“. Той цитира думите на евангелиста: „И светлината свети в мрака и мракът не я обзе. Истинската светлина, която е неръкотворна и вечна, е светлината на словото“.
Кметът на Пловдив Здравко Димитров благодари на дарителите и подчерта, че не само Деня на будителите, а и 24 май за първи път са празнувани в Пловдив. „Вие обичате Пловдив със сърцето си. Вие сте съвременните будители на България. Живеем в много объркано време, в което цари омразата“, се обърна той към Вежди Рашидов и Иван Гранитски.
След като връчи дарението и разгледа ценни екземпляри от фонда на библиотеката, председателят на НС положи цветя пред паметника на Иван Вазов в Дондуковата градина, разгледа експозицията на Археологическия музей, който тази година отбеляза 140 години от своето основаване, и посети изложбата на Павел Койчев в галерия „2019“.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..