В последното октомврийско издание на предаването Клуб "Неделя" и в навечерието на празника на народните будители, който честваме днес, студиото на радио Пловдив бе оживено от неподправеното детско присъствие на Никол Търнева, Люси Халаджова и Теодор Найденов, бивши възпитаници на ДГ "Майчина грижа" филиал Старинен Пловдив.
В тяхното първо ефирно приключение със сърце и душа им помагаше г-жа Катерина Каменова, преподавателката им от детската градина, както й г-жа Светлана Василева музеен педагог в Регионален етнографски музей-Пловдив.
Поводът да ги поканим е повече от уникален и може само да ни накара да се гордеем, че в България има деца като тях.
Въодушевени от идеята да участват в международен конкурс за рисунка в гр.Осака, Япония, решават да представят богатството и разнообразието на българските шевици. Повлияни от желанието си дори и в тази възраст да популяризират българското културно наследство по света, децата печелят не само овациите, но и медал за рисунката на Никол Търнева с шевица на "Богинята-майка". В конкурса участват и още две деца - Мила Зънгарова /шевица "Дървото на живота"/ и Емма Иванова /шевица "Космическа костенурка/възел на безкрайността"/.
За подготовката и идеята да представят страната ни чрез българските шевици, както и защо учителите са всъщност истинските съвременни будители и тези, които чрез добри практики възпитават у децата ценни качества, за да запазят и да продължат напред съхраняването на културната ни идентичност, говорим с г-жа Катерина Каменова и музейният предагог Светлана Василева.
Целият разговор с тях е в прикачения звуков файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..