Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изгубени са ориентирите, няма я визията за България

| обновено на 03.11.22 в 11:49
Иван Костов
Снимка: Ани Петрова

Бившият премиер на България Иван Костов представя своята нова книга "Политиката отвътре" в Пловдив. В интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Иван Костов подчерта, че новата му книга „Политиката отвътре“ е излязла в много неблагоприятен контекст, защото отношението към политиката и политиците не е на висота.

„Не е това, което би трябвало да бъде. Няма го доверието към политическите институции, към партиите. И от тази гледна точка, ние се притеснявахме много дали книгата ще намери отзвук, но намира отзвук. Тиражът беше допечатан още на третия ден. Очевидно има хора, които знаят какво е политиката, знаят и каква е ролята й за обществото.

Иван Костов обясни липсата на доверие към политиците днес с факта, че са изгубени политическите ориентири.

„Няма я политическата визия за България. Или по-точно – визията е несподелена от мнозинството български граждани. В обществото няма консолидирано мнозинство, което иска непременно България да има демокрация по западноевропейски образец, тоест с върховенство на правото. Аз не казвам, че на Запад няма корупция. Може би даже като мащаби е много по-голяма, отколкото у нас. Но у нас няма онзи баланс, който прави наказуеми тези, които нарушават законите и преминават отвъд границата им. И от тази гледна точка – това разбиране очевидно не се споделя от голямото мнозинство, защото виждаме обществото какво излъчва в парламента. От друга страна, ние се намираме пред едно сериозно предизвикателство, а именно – войната в Украйна, което трябва да консолидира българската нация, както консолидира западните нации, но и това не виждаме да се случва, макар да има едно мнозинство, което осъжда руската агресия срещу Украйна“, каза още Иван Костов.

Бившият премиер на България смята, че заради липсата в обществото на нагласа за една голяма мечта, за един голям стремеж, страната тъпче на едно място. Това е и причината политическата система да не се ползва с подкрепата и доверието на обществото. Той допълни, че „Демократична България“ е една от много малкото партии в парламента, които са на нивото на разбиране на политическия проблем пред страната.

„Поведението на „Демократична България“ трябва да бъде адмирирано и подкрепено. Те правят всичко възможно, за да се решат проблемите, които стоят пред Народното събрание. Правят го сдържано, смислено. Една умереност е много необходима“, каза още Иван Костов.

Тежките промени от 1997 г. до 2011 г. бяха направени с излъчено от обществото голямо мнозинство

В този смисъл – от решаващо значение е какво е излъчило мнозинството. Не искам да казвам, че това не е предизвикателство пред политиците днес. Но как се изграждат коалиции, как се водят преговори и се защитават позиции, как се налага визия за бъдещето, всичко това е написано в книгата. И аз се надявам, че поне част от тези политици, които сме избрали в НС, да прочетат, да видят нашия опит и нашите грешки“, каза още бившият премиер на България.

Основната грешка на прехода – липсата на приоритет за налагане на върховенството на закона

„Налагането на върховенството на закона не беше приоритет. Приоритетите се задаваха от икономическите реформи, които бяха съгласувани от международните финансови институции във Вашингтон. В този консенсус този въпрос за върховенството на правото въобще не фигурираше. Както и не фигурираше и още един въпрос – как се защитава демокрацията в една страна, в която службите за сигурност, са от комунистическия режим, че са запазили своите репресивни рефлекси спрямо обществото и гражданите“, каза още Костов.

Бившият министър-председател подчерта, че демократичната общност не успя да изведе обществото до края на прехода, защото тези хора са се отдали на конфронтацията помежду си.

"Което е голяма грешка. Тази общност не може да направи компромис и да излъчи единни решения, за да излезем от това състояние, в което се намираме. И на първо място – да вземе политическата власт от ръцете на тази мафиотска пирамида, която се е настанила в институциите. Това е нейната роля“, каза още Костов.

Цялото интервю с Иван Костов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18