Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" - за рециклирането и политиката

В първия ден на новата работна седмица продължаваме да следим политическата обстановка. Повече от месец след поредните парламентарни избори все още няма излъчено правителство. След като на старта си Народното събрание забуксува с избора на председател, постепенно забърза оборотите, като почна от темата за ускоряване процеса на влизане в еврозоната, продължи с възможността за гласуване с хартиена бюлетина и военната помощ за Украйна.

Разговорите между партиите за съставяне на кабинет започнаха също толкова тромаво, както и работата на Народното събрание. А сега предстои среща между ГЕРБ и “Продължаваме Промяната” в парламента. Може ли това да се нарече пробив ще коментираме с политолога проф. Александър Маринов, който е и председател на  Стратегическия съвет към президента.

И още ще анализираме възможно ли е президентът въпреки противоречивото поведение на партиите да съдейства за съставяне на правителство? Има ли друг механизъм, освен забавяне връчването на мандата, с който държавният глава може да подпомогне процеса?

А на местно ниво – на предстоящите местни избори номинацията на ГЕРБ няма да е досегашният кмет Здравко Димитров. Повече по темата от Паолина Комсалова.

Ще говорим и как едно карловско училище накара децата да искат да бъдат отговорни към природата и да рециклират пластмаса. Събеседник е Константина Анастасова, учител по философия в ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, Карлово.

Точно в понеделник в Пловдив се провежда дискусионен форум на тема „Децата от аутистичния спектър – не/възможните алтернативи за образование“. Какви са предизвикателствата пред образователната система – говорим с Катя Стоилова, директор на Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование – Пловдив.

Жители на пловдивско село с петиция: "НЕ" на нова каменна кариера в Тюркмен. Готвят и протест. Репортажът е на Иванка Петкова.

В памет на академик Антон Дончев, Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ подреди витрини с възпоменателни табла с кратки биографични данни за българския творец- издадени книги, филмография, награди и отличия. Подробности за изложбата от репортажа на Радостина Чернокова.

Гост в „Добро утро“ ден тази седмица е Димитър Инджов. С него разговаря Живка Танчева.

В минутите за култура разговорът е за премиерата на постановката "Една голяма, седем малки" в театър "Хенд". Събеседникът е – Иво Игнатов – Кени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

С ухание на цветя и в очакване на празника „Ден след ден“

В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..

публикувано на 23.05.25 в 14:41
Снимката е илюстративна

“Вход свободен” в емоциитe на май

Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..

публикувано на 23.05.25 в 09:05

Цветно и предпразнично "Точно днес" на 23 май

В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини,  изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..

обновено на 22.05.25 в 16:57

Евро, имоти и думи в "Ден след ден"

Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...

публикувано на 22.05.25 в 14:56