Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличението на пътеките няма да намали доплащанията

Снимка: БГНЕС

Надзорният съвет на НЗОК обсъжда увеличаване на цените на клиничните пътеки. В същото време омбудсманът Диана Ковачева изпрати, в което се настоява за осъвременяване на листата с медицински изделия и помощни средства, заплащани от НЗОК.

В интервю за Радио Пловдив доктор Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация заяви, че е крайно наложително да се актуализира този списък.

„Защото той се променя доста трудно и изключително рядко. Сами разбирате, че в днешния свят на бързо развиващи се технологии, особено медицинските изделия, могат значително да променят своя профил. Може да има нови такива, които да подобрят здравето на пациентите“, каза доктор Хасърджиев.

Високите цени са за сметка на пациентите, за някои тя е непосилна

Той подчерта, че като се има предвид и цените на тези изделия в страната и факта, че част от тях се плащат от пациентите, тежестта върху тях е голяма.

„Голяма част от доплащанията, които пациентите правят, са свързани с медицинските изделия. Но не само медицинските изделия, са виновни за тези доплащания. Знаете – остойностяването на лекарския труд, някои пътеки са надценени, други подценени. Да не говорим, че много от дейностите, които се осъществяват в болниците в България, в много държави те са изнесени извън лечебните заведения, дори в дома на пациента или работното място. За да е максимално удобно, евтино като процедура и да подсигури комфорта на тези хора, които правят държавата“, каза още Хасърджиев.

Увеличението на цените на клиничните пътеки не води до намаляване на плащанията от пациентите

„За жалост, увеличението на която и да е клинична пътека не води до намаляване на доплащанията за пациентите. Защото тези доплащания не са фиксирани, не са регулирани от закон, те са доплащания, които се определят от всяко лечебно заведение. Незнайно по какви критерии“, каза още Хасърджиев.

Той допълни, че не е ясно каква част от тези средства отиват за пациентите, и каква част за медицинския персонал.

Цялото интервю с доктор Станимир Хасърджиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52