Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват юбилейните "Паисиеви четения"

Най-престижната научна конференция „Паисиеви четения“ за Филологическия факултет на Пловдивския университет се открива в 6 аудитория на Ректората. 

Тази година е знаменателна не само с посветеността на научния форум на трите юбилея – 300 години от рождението на Паисий Хилендарски – патрон на университета;  260 години от написването на свещената за българите негова „История славянобългарска“ и 60 години от канонизацията му за светец, но и защото конференцията се провежда за 40-ти път. Така Филологическият факултет отбелязва и свой юбилей.

Гост-лектор, който ще представи пленарен доклад на тазгодишния форум, е утвърденият учен и изследовател професор Илияна Кръпова, преподавател в университета „Ка’Фоскари“ във Венеция. Участниците в деветте секции и двете кръгли маси са повече от 160. 

Съпътстващо събитие е откриването на изложбата, посветена на 100 години от създаването на отдела „Редки и ценни сбирки“ в НБ „Иван Вазов“. 

От 17.00 ч. в зала „Компас“ ще бъдат представени нови научни издания, обвързани тематично с настоящите юбилейни „Паисиеви четения“. Личният печат на Паисий Хилендарски е на плаката и на програмата на конференцията. 

Концепцията за тяхното визуално изграждане е дело на художника Александър Байтошев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 4 милиона лева ще струва новият православен храм в ж.р. "Тракия"

2 милиона 150 хиляди лева са необходими за довършването на новия православен храм "Св. цар Борис" в ж. р. "Тракия" , съобщи Пловдивският митрополит Николай, който показа на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов строителството на църквата, за която до момента са вложени други 2 милиона лева.  Изграждането на храма започва преди 30 години, като проектът е..

публикувано на 20.08.25 в 11:41

21-годишният студент е направил частични самопризнания за убийството в Първомай

21-годишният студент, задържан за убийството в Първомай, е направил частични самопризнания.  Мотивът за тежкото престъпление е личен.  Обвиненият е имал връзка с дъщерята на убитата в дома си 44-годишна жена. Той е от Варна и учи в УНСС. До момента няма криминални прояви.  Извършителят е посещавал дома на жертвата в началото на годината, като е бил..

публикувано на 20.08.25 в 10:44
СУ

Пет училища в Пловдив ще имат нови директори

17 училища в Пловдив и областта ще посрещнат новата учебна година с нови директори. 28 кандидати бяха допуснати до участие в конкурсите на 26 общински училища в Пловдив и областта, обявени от Министерството на образованието и науката.  Избрани са ръководители само на 17 учебни заведения, за останалите нито един от кандидатите не е събрал необходимия..

публикувано на 20.08.25 в 10:35

Издирват румънски турист в района на връх Ботев

Отрядите на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския Червен кръст  в Карлово и Калофер издирват румънски турист, загубил се в района на връх Ботев, съобщиха от службата. Сигналът е подаден снощи, като първоначално в усилията за намирането са се включили спасителите от Карлово. Операцията е била подновена тази сутрин, а в нея се е включил и..

обновено на 20.08.25 в 10:09

В Стрелча въведоха мерки срещи "син език" при животните

Община Стрелча въведе превантивни мерки срещу разпространeнието на болестта "Син език“ сред преживните животни. Причината са регистрирани огнища на шарка по овцете и козите в  пловдивско и в пазарджишкото село Тополидол. Забранява се търговията, придвижването и транспортирането на овце и кози, както и организирането на пазари и изложби на преживни..

публикувано на 20.08.25 в 10:09