Ваксинационното покритие по задължителния календар в България е спаднало през 2021 г. под 90% за всички ваксини, с изкл. на БЦЖ. Тендеция към спад се наблюдава от 2020 г. Това съобщи в интервю за програма "Точно днес" д-р Момчил Баев, председател на Фондация „Астра Форум“. Организацията е инициатор на първата Национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания, която се открива днес в столицата, съвместно с Министерство на здравеопазването и представители на УНИЦЕВ и СЗО в България.
" Първата национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания си поставя за цел да събере на едно място медицински специалисти, работата на които е свързана с ваксинопредотвратимите заболявания с представителите на научната общност и отговорните национални и международни институции. Заедно ще търсим причините, ще обсъждаме възможни решения и последващи стъпки. В резултат на обсъжданията по време на конференцията и след дискусия, която ще се проведе в неделя, 13.11.2022 г., ще се изготви декларация, която да даде насока за подобряване на ваксинопрофилактиката в страната", обясни д-р Баев.
Според него целта на тази научна среща е да събере на едно място медицински специалисти, работата на които е свързана с ваксинопредотвратимите заболявания (диагностика, клинични прояви, терапия и специфична профилактика) и с участието на водещи експерти в посочените области, да се проведе професионален научен дебат, фокусиран основно върху необходимостта и възможностите за предпазване на хората от всички възрасти от тези заболявания, за да се подобрят качеството и продължителността на живота, в името на устойчивото развитие на обществото със способите на науката.
Събитието е насочено към общопрактикуващи лекари, педиатри, неонатолози, инфекционисти, епидемиолози, микробиoлози, имунолози, специализанти, докторанти и студенти по медицина.
"Очакваме във форумите да вземат участие присъствено над 150 души, а чрез онлайн излъчване още над 100 медицински специалисти от цялата страна", допълни д-р Баев.
Интервюто с него е в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..