Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фелдшери с жалба в Комисията за защита от дискриминация

| обновено на 11.11.22 в 15:00


Медицинският фелдшер от ЦСМП в Пловдив Георги Батакчиев, който е председател на браншовата секция към КТ "Подкрепа" в Пловдив обясни, че работещите в системата се включват в националния протест днес, защото  искат достойно остойностяване на своя труд, според квалификацията и отговорностите си.

 По думите му голям част от тези хора не са получили никакво или съвсем минимално увеличение на заплатите. 

"От няколко години нашите заплати не са увеличавани. Например лекар със специалност получи 0 лв. увеличение, шофьори на линейки също получиха 0 лв.,  медицински фелдшер получи 3,6 % увеличение. Увеличение с 50 лева. При инфлация 18 %.  1450 лева е заплатата, няма и две минимални заплати. Тези хора работят отговорна работа, спасяват животи. Тези хора заслужават едно достойно заплащане", заяви Батакчиев.

Той обясни, че натоварването е много голямо и хората дори не могат да достигнат пенсионна възраст, защото умират рано от стресови ситуации. "Затова настояваме да се промени категорията на труд и да стане втора, а не както сега - трета". 

По думите му се оформя тежка кадрова криза в цялата Спешна помощ в страната както заради ниските заплати, така и заради липса на интерес към професията

Батакчиев съобщи, че заедно с колегите си от филиалите в областта ще внесат жалба в Комисията за защита от дискриминация и съда. Вече са наели адвокати, като иска им в случая не е обвързан със синдикатите.

"При нас има и скрита, и явна дискриминация. Това което се случва с нас е обидно, все пак държавата разчита на нас. Това е форма на "бяло робство" и незачитане на човешкия труд", каза Батакчиев и допълни:

"На нас ни се налага да извършваме висококвалифициран труд при форсмажорни условия, да вземаме бързи решения, да извършваме сложна диференциално - диагностична задача на терен . На практика нашата длъжностна характеристика не се отличава от тази на лекарите, а получаваме заплата на медицинска сестра"

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45