Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фелдшери с жалба в Комисията за защита от дискриминация

| обновено на 11.11.22 в 15:00


Медицинският фелдшер от ЦСМП в Пловдив Георги Батакчиев, който е председател на браншовата секция към КТ "Подкрепа" в Пловдив обясни, че работещите в системата се включват в националния протест днес, защото  искат достойно остойностяване на своя труд, според квалификацията и отговорностите си.

 По думите му голям част от тези хора не са получили никакво или съвсем минимално увеличение на заплатите. 

"От няколко години нашите заплати не са увеличавани. Например лекар със специалност получи 0 лв. увеличение, шофьори на линейки също получиха 0 лв.,  медицински фелдшер получи 3,6 % увеличение. Увеличение с 50 лева. При инфлация 18 %.  1450 лева е заплатата, няма и две минимални заплати. Тези хора работят отговорна работа, спасяват животи. Тези хора заслужават едно достойно заплащане", заяви Батакчиев.

Той обясни, че натоварването е много голямо и хората дори не могат да достигнат пенсионна възраст, защото умират рано от стресови ситуации. "Затова настояваме да се промени категорията на труд и да стане втора, а не както сега - трета". 

По думите му се оформя тежка кадрова криза в цялата Спешна помощ в страната както заради ниските заплати, така и заради липса на интерес към професията

Батакчиев съобщи, че заедно с колегите си от филиалите в областта ще внесат жалба в Комисията за защита от дискриминация и съда. Вече са наели адвокати, като иска им в случая не е обвързан със синдикатите.

"При нас има и скрита, и явна дискриминация. Това което се случва с нас е обидно, все пак държавата разчита на нас. Това е форма на "бяло робство" и незачитане на човешкия труд", каза Батакчиев и допълни:

"На нас ни се налага да извършваме висококвалифициран труд при форсмажорни условия, да вземаме бързи решения, да извършваме сложна диференциално - диагностична задача на терен . На практика нашата длъжностна характеристика не се отличава от тази на лекарите, а получаваме заплата на медицинска сестра"

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28