Три села се вдигат срещу концесия за добив на мрамор в Асеновградско, съобщиха от местната инициативна група. Селата Горнослав, Долнослав и Червен се обединиха срещу концесия за добив на мрамор в непосредствена близост до къщите и имотите им.
На общо събрание в неделя близо 100 души се събраха в центъра на село Горнослав, за да изразят своето възмущение и притеснение за бъдещата концесия, която беше обнародвана в Държавен вестник, след решение на Министерски съвет, в началото на ноември.
Недоволните жители решиха, че ще предприемат ефективни протестни действия срещу решението, което засяга пряко живота и здравето им. Първият протест ще бъде на 19 или 20 ноември, но след уведомяване на общината и полицията.
Успоредно с това те ще подадат жалби по законоустановения ред и вече са уведомили природозащитни организации за акта, с който ще бъдат засегнати не само хората, но и местообитанията на редица защитени видове.
Парцелът, който Министерски съвет е определил за добив на мрамор и мраморна баластра, попада в буферната зона на биосферен резерват "Червената стена", част от световната мрежа на Юнеско, като целите на опазване му са в съответствие с изискванията и принципите на Севилска стратегия. Протестиращите подготвят и подписка, с която да покажат на институциите несъгласието си към взетото решение. Към тях са се присъединили към момента, чрез социалните мрежи, над 1000 души- лекари, общественици и родственици от цял свят, които са готови да помогнат.
„Знаем, че шансовете ни не са малки, държавата ще трябва да започне да мисли за нашите природни и исторически паметници. Селото ни е в подножието на скалните феномени - Белинташ (Беланташ), Караджов камък, на енеолитния храмов комплекс Лопките, късноантичната и средновековна крепост Калето. Здравето, водата, защитените видове и местните бизнеси са ни най-важното“, споделят хората. Те казват, че са готови на затваряне на пътища, както и на протести пред сградите на институциите.
Местността се дава на концесия за 35 години на фирма „Запрянови - 03”- ООД, Асеновград, като концесионният договор трябва да се сключи в рамките на 6 месеца от влизане в сила на решението. Вакрил Запрянов поясни, че концесията е започнала от 2012 г., като днес вече са намалили значително концесионната площ и тя е 43 дка в землището на Горнослав.
За поредна година Денят на ашурето, който носи посланието за единство и толерантност, събра пред Джумая джамия в Пловдив представители на етническите общности в града. Домакини на празника по традиция бяха Мюсюлманското настоятелство и Районното мюфтийство. Много пловдивчани и туристи опитаха от вксното ашуре, което им беше раздадено от..
Общо 7017 са кандидат-студентите, подали документи за Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази година, съобщи заместник-ректорът по учебна дейност проф. д-р Пламен Стоянов. Кандидат-студентите ще се съревновават за 3024 места, субсидирани от държаватаи 1114 за обучение срещу заплащане. Най-младият кандидат-студент е момиче на 17..
От следващата седмица започват мащабни ремонти по знакови улици и булеварди в града на стойност 85 милиона лева. Строителството е планирано през летните месеци, които съвпадат с ваканцията на учениците, за да не се създава излишно напрежение. В понеделник стартират ремонтите по две ключови пътни артерии в града, съобщи в интервю за Радио Пловдив..
Районната прокуратура в Пловдив привлече като обвиняем и задържа бившия кандидат за кмет на Съединения Георги Маринчешки за домашно насилие над съпругата си. На тел. 112 се обадила 37-годишна жена, която се оплакала от побой от страна на съпруга си. Той е задържан в ареста за 72 часа. Според обвинението при семеен скандал Маринчешки..
Окръжният съд в Пловдив уважи искането за екстрадиция на бившия футболист на "Локомотив" (Пд) Дани Кики, поискано от германските власти. Дани Кики е обвинен за отвличане с цел изнудване на германски гражданин за близо 1 милион евро. Престъплението е извършено в съучастие с бившия футболист на "Ботев" (Пд) Димитър Витанов и двама германци...