Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсете силните страни на децата с разстройства

Децата с аутизъм са невроразнообразни, но имат и много силни страни. Ние трябва да търсим тези техни силни страни, да работим по тях, за може тези деца да се справят с живота. 

Това заяви пред Радио Пловдив проф. Дора Левтерова от ПУ „Паисий Хилендарски", водещ представител на академичната общност в сферата на специалната педагогика и психология. 

Коментирайки изчезването и търсенето на 12-годишния Александър от Перник, който страда от аутизъм, проф. Левтерова определи като много обнадеждаващо това, което лелята е споделила за момчето, че то има много добра пространствена ориентация.

Децата с разстройства от спектъра също са деца. Те не са заплаха за другите деца в училище. Те също могат да имат много добри постижения, но по един не толкова традиционен начин, категорична е специалистката по специална педагогика и психология. 

Те обичат рутината, интересуват се от детайлите. Затова ги насочваме към детайла, когато моделираме поведението им, когато извеждаме социални правила при тях и когато работим за тяхното приобщаване.

Те имат приятели в училище и много добре ги приемат. Понякога това не се отнася до учителите, тъй като вероятно при тях на преден план излизат високата отговорност и опасенията на учителите, че няма да могат да се справят с тези деца, обясни проф. Левтерова. 

Всяко дете с разстройства от спектъра е различно. Категорично една голяма част от хората с разстройства от спектъра - между 3,5 и 4% имат феноменални способности - математиката, информатиката, някои от изкуствата - предимно изобразителното изкуство. 

Проблемите на децата с разстройства от спектъра са предимно социалната комуникация и социалните взаимодействия.

Те обикновено имат разстрайства в речта, проблеми във вербалната и невербалната комуникация. Затова всяка една ранна диагностика би могла да доведе и до ранни терапевтични намеси. Въведеният модел на 3 години да се прави ранна диганостика на всички деца може да изведе много ранни маркери. Специалистите по генетика и педиатрия споделят, че подобни маркери могат да се открият още в третия - четвъртия месец от живота на детето.

Може би, трябва да се мисли за една още по - ранна диагностика, смята проф. Левтерова. Тя отбеляза, че процесът от диагностиката со социалното приемане и приобщаване и много дълъг. Според нея е абсурдно обучаването на тези деца да става през социална услуга. 

Проф. Дора Левтерова определи като положителни съпричастността, емпатията и отклика в това мащабно издирване на 12-годишния Александър от Перник. Риторично обаче попита: „Трябва ли да се случи подобно събитие, за да може да се обединим и приемем различието?"

За мен това не е Александър от Перник, за мен това е едно дете, което се е загубило, каза още университетската преподавателка. 

Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Дора Левтерова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21