"Още когато говорихме за ковид, ние говорихме също и за тези последствия, които ще настъпят вследствие на това заболяване, а те са доста сериозни. Но има и хубави страни, това са, че се отварят нови възможности медицината да направи един много голям скок особено за срани като България. Имам предвид, че специално микробиологичната диагностика в България е доста изостанала. В целия свят тя се опира на базата на ПСР методи, които са малко по-различни", обясни специалистът.
Според него първият голям проблем като постковид за България е, че ние използваме много антибиотици и имаме много голяма дисбактериоза в гастроинтестинален трак и на други места, а това го няма в света.
" За това този проблем като диагностиката изкача още един път на преден план. Какво трябва да направим, за да можем да сме по точни", допълни д-р Ботев.
Той обясни, че ако се постави правилната диагноза много хора ще се излекуват. По думите му постоковид може да отключи и автоимунните процеси.
" Тук нещата са най-сложни, защото във всеки може да дреме някакво имунно заболяване. Отделно, при самото заболяване от ковид, имаме запушване на малките съдове и това означава, че всеки един орган може да пострада и след това, когато в този орган има разрушаване и ако има и вирус в него, могат да се развият автоимунни заболявания, които на практика могат да бъдат срещу всяка една част на нашето тяло", разясни д-р Ботев.
Според него във всеки един орган и система има възможност да се получат усложнения след прекаран ковид и това може би ще е в продължение на години.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем. На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..
Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..
„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на..
Как да използваме икономическото мислене в образовнието и възпитанието на децата? На тази тема посвещаваме третия сезон от подкаста. Системното образование боксува, когато трябва да помогнем на децата да взимат решения в несигурна и динамична среда. Ако обаче сте активни и отговорни родители, може да запълните този пропуск. Като бонус, като..
„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..