Гласуването за плакатите, участващи в V-ти Национален ученически конкурс „Плакат - Костадин Отонов“ 2022 г. се проведе чрез онлайн системата за оценяване в официалния сайт на НХГ "Цанко Лавренов". Конкурсът е организиран от Художествената гимназия в Пловдив със съдействието на Министерството на културата на Република България, като съорганизатор.
Темата на петото издание е "Енергията на настоящето и бъдещето". След финализирането и обобщаването на резултатите от гласуването, участниците, които получават награди са:
1. Първа награда - стипендия на Министерство на културата - 130 точки - Карина Хинева, 10клас, НГПИ "Св. Лука"-София, преподавател: Красимир Иванов
2. Втора награда - стипендия на Министерство на културата - 129 точки - Мария Гълъбова, 11клас, НГПИ "Св. Лука"-София, преподавател: Албена Михайлова
3. Трета награда - стипендия на Министерство на културата - 128 точки - Гергана Делева, 11клас, НХГ "Цанко Лавренов", преподавател: Петър Чучулигов
Класираните на първо, второ и трето място ще получат стипендии при условията и по реда на „Наредбата за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби“. Комисията присъди общо дванадесет награди.
Церемонията по награждаването ще се проведе на 8 декември, от 11 часа в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Там ще бъде открита и изложба с наградените плакати, както и останалите до 50-то място.
Бяха представени 108 плаката на 108 ученици (на възраст от 14 до 17 години) от училища по изкуствата към Министерство на културата: НХГ „Цанко Лавренов“ - Пловдив, НПГИ „Св. Лука“ - София, НУМСИ ,,Панчо Владигеров“ - Бургас, НУПИД ,,Академик Дечко Узунов’’-Казанлък, НУПИ „Проф. Венко Колев” - Троян, Национална гимназия по сценични и екранни изкуства - Пловдив, Професионална гимназия за приложни изкуства-Смолян и НУИ "Проф. Веселин Стоянов" - Русе.
Конкурсът е насочен към учениците от специалностите „Рекламна графика“, „Графичен дизайн“ и „Компютърна графика“ в училищата по изкуства към Министерството на културата. Целите на конкурса са: Да се покаже оригиналност на мислене, цветова култура и индивидуалност. Да се демонстрират възможности при работа със специализирани програми за графика и дизайн, както и рисуване на ръка.
Темата на петото издание „Енергията на настоящето и бъдещето“ е насочена към борбата за енергия, която е бъдещето, което ни очаква. Всички конкурсни творби бяха селектирани и гласувани анонимно от Комисия, в която влизат преподаватели от средните и висши училища.
Конкурсът се реализира със съдействието на: Министерство на културата на Република България, Община Пловдив, Национална художествена академия - София, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив, Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", галерия "Етерна" - Пловдив и културен център "Бялата къща".
Медиен партньор на конкурса е БНР Пловдив.
От сайта на гимназията може да разгледате и останалите наградени плакати: https://bit.ly/3tu41Rk
Интервю с преподавателя Полина Станчева и с Гергана Делева, която получи трета награда в конкурса. Може да чуете от звуковия файл по темата.
Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 16-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..
Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.