14 милиона лева е отпуснала до момента държавата за възстановяване на щетите от наводненията в общините Карлово, Калояново и Марица, съобщи областният управител Ангел Стоев. По думите му два месеца и половина след бедствието постепенно животът се нормализира като продължава да има проблеми в най-тежко засегнатите села– Богдан, Каравелово и Слатина.
Към момента е възстановено на всякъде електроподаването, а вода няма само в 7 къщи в Богдан, поради ремонт на улицата и полагане на нов водопровод. Стоев посочи, че за възстановяване на цялата инфраструктура - улици, 14 моста и обществени сгради по разчети на община Карлово са необходими 60 милиона лева, за които ще се настоява да бъдат включени в бюджета на Междуведомствената комисия към МС за 2023 година. В момента държавата е отпуснала пари за проектиране до края на тази година.
Той уточни, че след решение на Обществения съвет са определени ясни критерии и методика как да бъдат разпределени средствата за пострадалите. Определени са 5 групи и съответния размер на помощта, която ще получат пострадалите от дарителската сметка . В първа група попадат 9 напълно разрушени къщи, а хората ще получат по 16 хиляди 655 лева. Във втора група са 15 постройки, негодни за живеене, но подлежащи на ремонт с определена сума от по 8 хиляди лева. Трета група са къщи с наводнени етажи и щети, а в четвърта са включени наводнени домове, но с малки щети. Собствениците ще получат съответно по 5660 лева и 3300 лева. В пета група са имоти с наводнени дворове и разрушени огради, които към този момент няма да бъдат обезщетени.
Това ще стане на един по-късен етап, обясни областният управител. Той посочи, че в дарителската сметка на община Карлово са събрани 1,5 милиона лева и се очакват да постъпят още 250 хиляди лева от SMS-и.
По повод ситуацията с дървата за огрев и напрежението около нарязването и транспортирането им Стоев обясни, че в Каравелово дървата са раздадени, в Богдан и Слатина има около 50-60 семейства, които все още не са ги взели. Има договореност от страна на Министерство на земеделието да бъдат нарязани безплатно от Горските стопанства, а транспортът да бъде осигурен от община Карлово.
Две верижни катастрофи с общо 10 автомобила предизвикаха километрични задръствания в пловдивския участък на автомагистрала "Тракия" този следобед. За щастие, при инцидентите няма пострадали. Катастрофите са станали през един час на километър разстояние един от друг, в района на село Манолско Конаре. В първия инцидент, произтекъл край 144 км. на..
Дълга опашка от християни се изви в Пловдив, за да минат под плащеницата в храма "Света Марина" на Велики петък. Традицията е да се премине под масата, като по този начин изразяваме нашата вяра, казват пловдивчани. Те са в храма с молитва за здраве, благословение на тях и семействата им. Много семейства бяха дошли с техните деца. Те търпеливо..
Всички храмове в Пазарджик, с песнопения изнесоха плащеницата на Христос, преди богослужението Царски часове и Вечерната служба. В средата на църквите бе издигнат символичния гроб на Божия син. Пред храмовете се образуваха опашки от хора, с желание да се поклонят пред саможертвата на Христос в името на Спасението на човеците. В църквите бяха..
Жълт код за значителни валежи е обявен за шест области у нас - Пловдив, София-град, София-област, Ловеч, Враца и Монтана. Преди обяд над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. По-значителни..
Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията, съденето, за разпъването на кръста, за смъртта и погребението на Иисус Христос. Днес е и строг пост. Християните се покланят на плащаницата с изобразеното тяло на Иисус Христос и я обсипват с цветя. Вечерта се извършва и..