Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Падна ли окончателно Пловдив от табелата на Панаира

| обновено на 16.11.22 в 16:42

ВАС взе решение, с което на практика Георги Гергов става собственик на 79% от акците на Медународен панаир Пловдив. Това стана с признаването на законността на прехвърлянето на акциите на община Варна от панаира в Пълдин туринвест – дружеството,  което е мажоритарен собственик на панаира и в което Георги Гергов има повече от половината дялове.


От сделката другият акционер в него - община Пловдив ще загуби още от и без това декоративния си дял от 25%.

Губи и държавата, която е включила изложбеният център в забранителния списък за приватизация, но от години просто наблюдава как тя на практика се случва.

Печели Георги Гергов. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

Има ли Пловдив полезен ход от тук нататък  ще се дискутира на заседание на комисията по собствеността в общинския съвет на Пловдив в петък. Според него все по- вероятна е хипотезата пълната си власт в панаира Гергов да насочи не към развитие на изложбената дейност, а за строителство на жилищен квартал, хипотеза, която вече се плъзна в публичното пространство. Дедев не спести да критикува и всички кметове, които допуснаха Пловдив да е така унизително губещ, включително и съпартийците си от ГЕРБ.

Общинския съветник от ГЕРБ Ясен Михайлов е представител на общината в Пълдин туринвест.  По думите му и досега общината е имала слаб и нищожен глас в дружеството, което управлява панаира, а след съдебното решение той съвсем ще се стопи и Георги Гергов ще може да си прави каквото поиска, въпрос на кратка процедура, която ще започне с насрочването на събрание на акционерите, но което да се приемат и акциите на Варна.

Юристът Георги Колев, също общински съветник, заяви, че  кучето в този казус е заровено в неизпълненото решение Варна да върне 29% от държавните акции на панаира обратно на държавата. Така както Пловдив върна дарените на нея 20%. Според него единствено държавата е институтцията, която трябва да се намеси и да си поиска акците.

Но въпросът с отговорността в България и винаги и в този случай е "Е, и...?!", каза Георги Колев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28