Да живееш в интересни времена. Рефренът звучи актуално и днес, когато темата за войната в Украйна е гледана под лупа от света. Лидерите на Г-20 проучват дали се налагат нови стъпки след инцидента с ракетите в Полша, ЕС предприема проучване, България се надява да няма дестабилизация на региона. По темата говорим с проф. Марин Русев, геополитически анализатор.
Проф. Русев каза, че независимо от какво желязо и в кой завод е направена ракетата, инцидентът е руски, независимо от това дали една или друга ракета се е объркала и е отишла на друго място.
"Днес се намираме в една необичайна ситуация, Русия се държи все по-странно, въпреки че получава по-ясни сигнали за сигурността на Европа и света. Повечето от лидерите на Г-20 осъдиха руската агресия, 19 от тях отказаха да се срещнат с Лавров и всички се обявиха срещу ядрения шантаж. Следващата седмица ЕП ще гласува резолюция, че Русия е агресор, това е без аналог в световната история", подчерта проф. Русев. По думите му дори да се разглежда сценарий, при който НАТО са били провокирани от Русия или Украйна, то виждаме, че НАТО не реагира и се държи с добра имиджова позиция.
"Имало е достатъчно поводи за агресия от НАТО, още в началото на военната операция в Украйна Русия преведе ядрените си оръжия в пълна бойна готовност, имаше инциденти в Черно море с бойни кораби, както и икономически и газови провокации, но Западът се държи с висока имиджова позиция ", припомни геополитикът. Според него в същото време, когато се очаква Русия да се размисли, се вижда, че Русия остава на Путин, а не на народа си.
"Все повече се натрапват аналози за управлението на Путин с това на Хитлер през 1945 г.", смята проф. Марин Русев. Той прогнозира, че предстои един нов Девети май за Русия, ако Путин продължава по този начин.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..