Според него въпросът за въглищните централи е стратегически за България и е свързан с националния интерес и икономическата ни сигурност. "Това не е и не трябва да бъде политически въпрос", категоричен е доц. Митев.
Той подчерта, че технически не вижда възможност въглищните централи у нас да бъдат закрити. Иван Митев смята, че трябва да се концентрираме върху преговорната рамка с ЕС. "Само като видим енергийния микс от вчера и днес, чисто математически е ясна високата ни зависимост от въглищата. Тя е от 40 до 60 %. Развитието на европейската индустрията се основава единствено и само на въглищата като суровини. Без тях е невъзможно и ние да развиваме икономиката си", заяви той..
Доц. Митев увери, че Зелената сделка на Европа не предвижда директно закриване на въглищните ни централи и трябва да подкрепим университетите си, за да се инвестира в повече иновации, които да направят въглищните централи по- екологични. "Комплексът има нужда от модернизация и иновации, а не от закриване. Например – хранилища за улавяне и изв.ичане на суровини, можем да прерdботваме газовете и да развиваме технологии, които да изгарят директно въглищата".
Затова, според Иван Митев, са нужни инвестициите. Той добави, че според прогнозните стойности, направени от учените, сумите за тези инвестиции не са непостижими и толкова фрапантно високи.
В заключение доц Митев заяви, че животът на въглищните централи може и трябва да бъде удължен с нови технологии и алтернативни мощности.
"Ако тези централи бъдат закрити, няма от какво да бъдат заместени, защото те са близо 80 % от енергийния микс и няма как да ги прескочим от днес за утре. В момента нямаме обезпечаване с други алтернативни мощности, за да съществува нормално индустрията ни. Всяка компания инвестира в зелени мощности, но те не са основни, а допълващи", поясни Иван Митев. Той беше категоричен, че не е възможно да се лишим изцяло от въглищните централи и да ги заменим напълно с алтернативни мощности, защото системата ще се дисбалансира и няма да може да функционира.
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..