На 19 ноември е 10-ата "Нощ на театрите" у нас. Тази година посланието на европейската инициатива е "През девет нощи в десетата". Програмата събира над 100 събития от различни театрални жанрове, които ще бъдат представени в 13 града – София, Пловдив, Пазарджик, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Симитли, Кърджали и Търговище.
За първи път като посланици на инициативата се включват драматургът Александър Секулов, режисьорът Антон Угринов и актьорите Владимир Михайлов и Виктория Николова.
"Нощ на театрите" ще започне от сутринта с детски представления в повечето от градовете, които се включват в инициативата. За първи път в историята на Нощта на театрите Народен театър "Иван Вазов" ще предложи над 12-часова програма на всичките си сцени.
В Пловдив по изключение тази година символичното начало на Нощта беше дадено ден по-рано, на 18-и ноември. На Голяма сцена в Драматичния театър беше представен спектакълът "Вампир" по Антон Страшимиров с режисьор Пламен Марков.
Пазарджик участва за втора година в Нощта на театрите. В Младежкия дом ще бъде представена постановката "Сън в лятна нощ" с вход свободен.
Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян отново се включва в „Нощта на театрите“. Зрители и участници могат заедно да пресъздадат вълшебна атмосфера, макар и само за една нощ ‐ артисти и публика изживяват заедно нещо специално.
Европейската "Нощ на театъра" се провежда всяка трета събота на ноември. Идеята за специалното събитие, което празнува европейския театър, е на Елеонора Роси, театрален режисьор, актриса и преподавател по драма в театралната консерватория в Льо Ман, Франция. През миналите девет издания на инициативата броят на зрителите достига близо половин милион.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..