Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арт център в СУ "Черноризец Храбър" развива творческите умения на децата със специфични потребности

Приобщаването на децата със СОП в клас е възможно


Децата със специфични потребности трябва да се приобщят в училище, колкото и да е трудно това, то не е невъзможно. Това мнение изрази в програма "Точно днес" директорът на СУ "Черноризец Храбър" в Пловдив Елена Кисьова. По думите й това се случва и в момента в повереното й учебното заведение с подкрепата на родителите и педагозите. 

Пловдивско училище оформи Солна стая  за децата със специални образователни потребности - част от открития преди ден Арт център, единствен в областта и втори в страната.  В Солната стая вече са монтирани солните лампи, има  три люлеещи се стола и  масажен стол, предстои да се добави и малък шадраван, който да ромоли със звуците на природата,

"Децата го приемат като нещо ново и нещо тяхно. Ще бъдат в по-уютна и по-различна среда", разказа  Кисьова и допълни, че Арт центъра развива способностите на децата със специфични потребности.

Трите кабинета в него са специализирани за паралелките по графичен дизайн, за занимания по музика и за работа с деца със СОП.

Кисьова  допълни, че в  учебното заведение в момента се обучават 23 деца със специални потребности, между тях и деца с аутизъм.  Много от родителите на тези деца по време на учебния процес стоят пред класните стаи, за  да окажат помощ на детето си при необходимост. 

Според директора на пловдивското училище идеята на пациентските организации личните асистенти на децата с аутизъм да присъстват в час е добра и това ще улесни както преподавателите, така и родителите.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56