Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвят протест преди гласуване на новия ОУП на Пловдив

Планира се застрояване на 81 дка в сърцето на парк "Отдих и култура", алармират граждани

| обновено на 23.11.22 в 09:28

Общинските съветници ще дебатират на сесия утре Общия устройствен план (ОУП) на Пловдив, а граждани готвят протести заради него. Те недоволстват, защото според тях ОУП дава възможност до 30 % от парк „Отдих и култура“ да бъде застроен. 

Един от протестиращите - Павел Начев, обясни: "Нашите притеснения, и то съвсем основателни, са, че на 81 дка в сърцето на парка ще изникнат до 3-етажни сгради, като ще могат да се застроят до 63 000 квадратни метра РЗП. Това означава изключително много бетон и жилища, което представлява изключително голям интерес от страна на инвеститора. Нашите силни предположения са, че силния материален интерес мотивира и общината, което иначе трудно се обяснява". 

Той подчерта, че за това намерение се е разбрало едва миналия уикенд. 

Павел Начев допълни, че се надява утре ОбС да не гласува точката, като търсят подкрепа от общински съветници от всички групи. 

Главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов обясни, че имотът в парк "Отдих и култура" е частен и към момента действащият му Подробен устройствен план (ПУП) е за увеселителен парк. Статутът му е такъв от 2001 година и на него може да се отсече цялата дървесна растителност в зависимост от съоръженията.

"Общината се е опитала да сложи рамки, въпреки желанието на инвеститора. Взели сме най-ниското възможно от видовете зони - хем да се построи нещо там, хем да е контролирано. Съгласувано е от РИОСВ, МРРБ, НИНКН", посочи арх. Ахрянов. 

След известни поправки РИОСВ е одобрила екологичната оценка на проекта. 

Според ПУП-а на терена може да има 3- или 4-eтажни сгради - жилищни или обществени, които са по-големи. 

"В новия Общ устройствен план (ОУП) се слага рамка - плътност на застрояване максимум 30 % и коефициент на интензивност най-ниската възможна зона от целия ОУП", обясни арх. Ахрянов.

По думите му първо се прави фитосанитарна оценка на съществуващата дървесна растителност и цялата застройка се съобразява с нея. 

Новият ОУП защитава донякъде интересите на града, но слага много сериозна рамка, смята още главният архитект. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47