Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без реформа в МВР ни очаква разпад на държавността

| обновено на 23.11.22 в 12:06

„МВР трябва да бъде дълбоко и качествено реформирано, защото всичко си има граници. Нашето търпение също. Мисля, че някои граници вече бяха преминати и се страхувам, че ако продължим в тази посока в края на пътя ни очаква разпад на държавността. А краят на този път не е далеч за жалост“.

Това коментира Валентин Попов, председател на Синдикалната организация на служителите в МВР, в предаването „Точно днес“ във връзка с защитата на полицаите в контекста на мигрантския натиск и подадените оставки на главния секретар на МВР Петър Тодоров и заместника му.

Валентин Попов е категоричен, че не оставката решава проблема, а упоритата, целенасочена и добре обмислена работа. За целта е нужна политическа воля и консенсус между участващите в управлението и опозицията. Проблем обаче е кризата на доверието между служителите и ръководство на министерството.

„Доверие към политиците сред служителите на МВР вече няма. Твърде много приказки чухме и твърде малко резултати видяхме. Вече очакваме нещо реално и то го очакваме спешно.  

Има нужда от преглед на законодателството, но с това не бива да се бърза“, коментира Попов.

Добави още, че никои от структурата не очаква служебното правителство да направи реформата в МВР, но има други неща, които би могло да свърши. Като пример даде това, че са затрупани с работа с хартиена документация.

„Натискът по границата започна преди 10 г. и е с пикове и спадове. В момента натиска го има, макар и да не е пиков. Ще продължава и да го има.

В същото време митническият служител има право да носи оръжие и в случай на самозащита или на крайна необходимост има право да го използва. За разлика от него полицейският орган може да използва оръжие, само когато това е абсолютно необходимо. Преди няколко години беше въведен този странен термин „абсолютна необходимост“, каза Попов.

Според председателя на Синдикалната организация на служителите в МВР друг сериозен проблем е, че само за 12 години са намалили щата на служителите с една четвърт. Подготовката на служителите също не е такава, каквато трябва да бъде. По думите на Валентин Попов средностатистическият полицаи в най-добрия случай стреля веднъж на месец или на два месеца между 12 и 16 патрона с пистолет Макаров. „Има и случаи това да се случва веднъж годишно“, уточни Попов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59