Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите са организационен, не технологичен проблем

Димитър Ганчев: За изборите не е нужна военна степен на сигурност.

Софийската градска прокуратура възложи на Държавната агенция “Национална сигурност” предварителната проверка по повод твърденията на лидера на БСП Корнелия Нинова за манипулиран машинен вот на предсрочните парламентарни избори през октомври.

На брифинг в Пловдив вчера Нинова обяви, че протоколите от машините и от преброените разписки не съвпадат. Затова от БСП имат съмнения за фалшифициране на последните избори. 

От държавното обвинение са се самосезирали по нейните и на председателя на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски изявления по време на обсъждането на второ четене на промените в Изборния кодекс.

Проблемът за изборите в България е организационен, а не технологичен. Ние се опитваме с технологични решения да решим организационен проблемзаяви пред Радио Пловдив Димитър Ганчев, главен скеретар на Интернет общество - България.

По думите му, тъй като с пълно основание нямаме доверие в процеса на броене на хартиените бюлетини, затова искаме този процес да го елиминираме и да го заменим с друг, на който имаме по - голямо доверие. Обаче в алтернативата пак удряме на камък.

За изборите не е нужна военна степен на сигурност, категоричен е IT специалистът. 

Ганчев припомни, че има случаи, известни в историята, в които държавни разузнавателни агенции по пътя са подменяли чипове в оборудване, което куриери доставят на фирми или на други държави. Докато куриерът носи оборудването от производителя до другата държава, в това оборудване се подменят два чипа и оттам-нататък информацията, минаваща през това оборудване, може да бъде ексфилтрирана. 

Т. е. ако ние не сме взели машините от склада на производителя и не сме си ги докарали до нашия склад със собствен сигурен трансторт, не можем да бъдем абсолютно сигурни в нищо. Но, чак пък такава степен на сигурност не е нужна, подчерта Димитър Ганчев.

За целите на изборите е достатъчно да сме сигурни, че никой от местинте играчи не е в състояние да манипулира изборите, убеден е интернет експертът.

Що се отнася до надписа „Дневникът е подправен", появил се при гласуването с машини на последните избори, Димитър Ганчев коментира: 

Този надпис означава, че двете флашки, на които машината записва резултатите, са имали различен резултат. Правдоподобно е обяснението, че това може да е дефект във флашката. Но всяко друго обяснение също може да бъде правдоподобно, подчерта Ганчев.

Не бих се заклел, че това е знак за манипулиране. Целта на тези две флашки е да се установи разликата и да бъде вдигната аларма, уточни той. 

Няма нужда софтуерът да е нов. Трябва той да може да се прегледа от достатъчно много хора за достатъчно дълго време.

За по - малко от 6 месеца не може да се напарви добър анализ на каквото и да било, каза още главният скеретар на Интернет общество - България.

Интервюто на Димитър Владимиров с Димитър Ганчев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21