Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите са организационен, не технологичен проблем

Димитър Ганчев: За изборите не е нужна военна степен на сигурност.

Софийската градска прокуратура възложи на Държавната агенция “Национална сигурност” предварителната проверка по повод твърденията на лидера на БСП Корнелия Нинова за манипулиран машинен вот на предсрочните парламентарни избори през октомври.

На брифинг в Пловдив вчера Нинова обяви, че протоколите от машините и от преброените разписки не съвпадат. Затова от БСП имат съмнения за фалшифициране на последните избори. 

От държавното обвинение са се самосезирали по нейните и на председателя на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски изявления по време на обсъждането на второ четене на промените в Изборния кодекс.

Проблемът за изборите в България е организационен, а не технологичен. Ние се опитваме с технологични решения да решим организационен проблемзаяви пред Радио Пловдив Димитър Ганчев, главен скеретар на Интернет общество - България.

По думите му, тъй като с пълно основание нямаме доверие в процеса на броене на хартиените бюлетини, затова искаме този процес да го елиминираме и да го заменим с друг, на който имаме по - голямо доверие. Обаче в алтернативата пак удряме на камък.

За изборите не е нужна военна степен на сигурност, категоричен е IT специалистът. 

Ганчев припомни, че има случаи, известни в историята, в които държавни разузнавателни агенции по пътя са подменяли чипове в оборудване, което куриери доставят на фирми или на други държави. Докато куриерът носи оборудването от производителя до другата държава, в това оборудване се подменят два чипа и оттам-нататък информацията, минаваща през това оборудване, може да бъде ексфилтрирана. 

Т. е. ако ние не сме взели машините от склада на производителя и не сме си ги докарали до нашия склад със собствен сигурен трансторт, не можем да бъдем абсолютно сигурни в нищо. Но, чак пък такава степен на сигурност не е нужна, подчерта Димитър Ганчев.

За целите на изборите е достатъчно да сме сигурни, че никой от местинте играчи не е в състояние да манипулира изборите, убеден е интернет експертът.

Що се отнася до надписа „Дневникът е подправен", появил се при гласуването с машини на последните избори, Димитър Ганчев коментира: 

Този надпис означава, че двете флашки, на които машината записва резултатите, са имали различен резултат. Правдоподобно е обяснението, че това може да е дефект във флашката. Но всяко друго обяснение също може да бъде правдоподобно, подчерта Ганчев.

Не бих се заклел, че това е знак за манипулиране. Целта на тези две флашки е да се установи разликата и да бъде вдигната аларма, уточни той. 

Няма нужда софтуерът да е нов. Трябва той да може да се прегледа от достатъчно много хора за достатъчно дълго време.

За по - малко от 6 месеца не може да се напарви добър анализ на каквото и да било, каза още главният скеретар на Интернет общество - България.

Интервюто на Димитър Владимиров с Димитър Ганчев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20