В НДК се провежда форум за политическо обединение, предварително обявено като нов ляв проект.
Сред поканените са лидерите на партия АБВ, "Изправи се, България", "Движение 21", "Нормална държава" на Георги Кадиев и други. Един от инициаторите е президентът от 2002 до 2012 г. Георги Първанов.
Новата политическа идея стана причина лидерът на социалистите Корнелия Нинова да излезе с призив към поканените партии, сдружения и политици да се върнат в редиците на БСП. Тя обърна внимание, че всички те са напуснали столетницата преди години и сега могат да се завърнат, за да сформират истинско ляво обединение.
Пред Радио Пловдив Георги Кадиев заяви, че успехът на лявото обединение е много тежък въпрос. "Ние сме хора с доста биография, с конфликти помежду си в миналото, с обиди и трябва да се преодолее много его", каза той и добави, че е все пак е оптимист, защото лявото през последните години е все надолу. Припомни, че през последните две години народните представители от левицата са били 82-ма, станали са 44, после 36, за да стигнат до 25 на последния вот.
Ключовият въпрос е в БСП, защото ляво обединение без БСП би било слабо, но и БСП без леви партньори също е слаба, коментира Георги Кадиев. Според него ключът за успешното обединение е партиите в него да бъдат равностойни партньори. "Трябва да се обединим като равностойни партньори, които имат равна тежест, независимо от големината на партията. Така е и в ЕС, в който държавите имат равна тежест, независимо колко са големи и колко е техният БВП", каза той.
По думите му вчерашната пресконференция на ръководството на БСП дава отрицателен знак за подобна стъпка. "Очевидно ръководството на БСП не мисли в тази посока, а как да ни върне в партията. Това означава, че не знаят къде се намират", смята бившият активист на социалистите.
Той отново подчерта, че диалогът, деклариран от Нинова, не е достатъчен. "Тя трябва да е готова да ни признае за равностойни партньори. Лявото отдавна избяга от БСП и резултатът на ПП е достатъчно доказателство. Бъдещето не е във връщането на левите субекти в БСП", е позицията на Георги Кадиев.
За успешни примери в Европа той посочи ПАСОК и СИРИЗа в Гърция, които са трайни обединения вляво.
"Ако Корнелия Нинова водеше БСП към страшни успехи и броят депутати растеше, а участието й в управлението ставаше все по- силно, нямаше да има нужда от обединение, но случаят не е такъв. Единственото условие е партньорите в обединението да бъдат равнопоставени. Ако едните са по- равнопоставени от другите, аз ще се оттегля и няма да участвам", заключи той.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..