Световноизвестният аниматор и режисьор Теодор Ушев гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Той е роден в Кюстендил, понастоящем живее в Канада, но пътят му като творец тръгва от Училището за сценични кадри в Пловдив.
„Тук съм изграден като творец, като личност. Този плам и желание за хулиганство в изкуството, е било родено и конструирано тук. Защото, въпреки, че времената бяха трудни, в училището имаше полъх на свобода. И то идваше най-вече от страхотните преподаватели, които имах там“, каза още творецът.
Теодор Ушев признава, че с всеки негов филм поема предизвикателства, задава въпроси и провокира. Изключение не прави и „φ1.618“ – филм, който събра много положителни отзиви, но и много критика.
Ушев обаче не се притеснява от негативните критики, но не приема да бъдат обиждани актьорите, които участват във филмите му. Казва, че абсолютно всичко, което прави, е провокация.
„Има две Българии. Едната е България - на социалните мрежи, а другата България - България на улицата, на хората, когато общуваме. Тази, която е на социалните мрежи, е изключително жестока – тя те потапя, тя те вкарва в измислени войни, скандали и интриги, в които не си искал да участваш, но тя те влече и е много трудно да излезеш непокътнат и неопетнен. И другата България - тази на общуването ни, на истинското, което все по-малко ни се случва. Тази България е изключително симпатична и достойна“, каза още Ушев.
Световноизвестният творец беше в Пловдив преди дни за среща с младите хора и премиерата на „φ1.618“. Всичко това обаче го върна назад в ученическите години, когато точно в града на тепетата той получава първите професионални уроци по анимация. Не пропуска да отбележи, че в този град има нагласата всичко да се обръща на майтап, да е весело.
„Да се подиграваме на всички и най-вече – на самите себе си. И този филм „φ1.618“ е точно това. Той е подигравка с книгите, които харесвам. Той е подигравка с филмите, които харесвам. Но най-вече – той е подигравка със самия мен“, казва Ушев.
Той смята, че е много тъжно и жалко, ако човек започне да се взима насериозно, затова избягва да го прави.
Цялото интервю на Антония Попова с Теодор Ушев можете да чуете в звуковите файлове.
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..
В предаването днес Ви каним на мисия до Антарктида :))) Виктория Петкова и Кристиян Владов ще ни отведат до най-студеното място на Земята с и нтерактивното представяне на книгата "Българознайко - Мисия Антарктида" на 14.12. в Природонаучен музей Пловдив. Събитието е част от програмата на Ледения фестивал, който ще се проведе. Как ще премине той..
В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..