Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ не искат и не могат да сътворят правителство

Слагат проф. Габровски на амбразурата, защото е почтен човек, но той ще е похабен

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

Едва 62-ят ден вписа новина в политическия вакуум на следизборните очаквания. Предизвика поне толкова въпроси, колкото и съществуваха преди президентът Румен Радев да връчи на ГЕРБ първия мандат за съставяне на Правителство.

По каква политическа формула ще бъде реализиран той от неврохирурга проф. Николай Габровски и каква парламентарна поддкрепа би могъл да получи той по заявената от него формула за експертен Кабинет и след разговор с всички партии, в условията на коалиционни раздори, антагонизъм и отказ от чуваемост? Събеседник – политологът Любомир Стефанов.

"И при избора на кандидат за премиер от ГЕРБ и заявеното от него очакване за експертен кабинет, отново виждаме повтаряне на мантри и заклинания, с тайна надежда да проработят магически. Рационалното отдавна липсва в българската политика, особено след извънредните избори", каза Стефанов. Според него няма да имаме кабинет до Коледа и допълни, че изборът на проф. Габровски е преди всичко прагматичен.

"ГЕРБ са осъзнали, че първият мандат е кауза пердута и правят нещо, което наподобява опит", каза Любомир Стефанов. По думите му в българската политика днес се случва процес на катализиране и наместване на нагласите.

"Полтиците в България не могат да свикнат, че инакомислието е присъщо на политиката. След толкава години, в които ГЕРБ управляваха еднолично държавата, при нас да се управлява в широка коалиция е много нетипично", посочи  още политологът.

Прогноза за създаване на правителство: Прагматизъм и седем месеца срок с конкретни задачи и седмица по седмица, но на никой не му стиска обаче за подобно развитие за този вид политики. Не съм оптимист за програмно или експертно правителство. Не виждам нито една партия, която да събере останалите партии, с изключение на "Български Възход".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24