Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът на риба определя цената ѝ, но в адекватни граници

"Завишените нива на  хистамин са открити във вносната риба. В големите магазинни вериги  се изискват съответните документи за контрол и затова, който иска всичко да е наред, да пазарува в тях". Това заяви Владимир Сотонов - собственик на най-голямата ферма за пъстърва в областта и в страната.

По думите му, когато се прави внос на риба, на границата се взимат проби и ако има продукт,  за качествата на който има съмнения, той се изземва от магазинната мрежа. 

"Когато казваме, че е по-сигурно родното производство, не е точно така, защото и при нас може да се появи проблем. Всяка година по няколко пъти се взимат проби, които отиват в БАБХ  за изследвания. Във всеки един момент може нещо да се появи някъде и ако някой вижда, че една вода е чиста и прозрачна, това не означава, че тя наистина е чиста и че не съдържа някакви други веждества или химикали. И когато отиде в магазинната мрежа, да навреди на потребителите. Контрол се извършва непрекъснато и проблемите се отстраняват. "   

Сотонов бе категоричен, че  икономическата криза влияе негативно и върху бранша и всеки, според възможностите си, се опитва да  оптимизира производството си и да реагира на пазара. Пазарът определя цената.

"Потреблението във всички сектори в момента е свито. Това се отнася и за производството на риба, но браншът не е чак толкова засегнат. Зависи от вида на рибите - пъстървата и шаранът са сладководни български производства. Цените при шарана в магазина се движат около 7-8 лв кг, на пъстървата -  от 12 до16 лв. Има и вносни риби, при които се наблюдават тенденции за  рязко поскъпване, последвано от лек спад и отново - рязко поскъпване".

Сотонов заяви още, че най-добрият регулатор за поддържането на бизнеса, е пазарът и всеки производител трябва да следи тенденциите и да реагира адекватно, така че да не преминава граници. 

Секторът "Рибовъдство" е с доста по-малки обеми, в  сравнение с другите видове  в областта на животновъдството. Затова погледът на държавата не е насочен към него и ставаме свидетели на много "изостанали неща". 

Като пример, Сотонов посочи променените корита на реките, които са неактуално отразени на картите. Показателите, отчитащи завишени нива на веществата във водата, в която се отглежда риба, са неточни и изобилстващи от технически грешки.

Интервюто - от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24