Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Друг съдия ще гледа делото за апорта на варненските акции в "Пълдин туринвест"

Съдията докладчик по делото за акциите на община Пловдив срещу апорта на акциите на Варна в „Пълдин туринвест“ Александър Стойчев си направи самоотвод.

Поводът са медийните публикации, твърдящи, че той не е безпристрастен, защото през 2006-та година е подписал решението, с което Георги Гергов апортира имоти в Международния панаир. Тогава съдията приема по делото вещи лица, посочени от самия бизнесмен. По силата на това решение Гергов става мажоритарен собственик на панаира.

От решението на Окръжния съд за отвода става ясно, че в отговор на личните нападки срещу него съдия Стойчев разказал дзен притча за японски мъдрец, който макар и несправедливо набеден и оттритнат от съселяните си, простил и проявил смирение с мислълта, че се ръководи от общото благо.

От съда уточняват, че по принцип етичното поведение на магистрата изключва възможността да се отговаря на подобен род обвинения чрез  средствата за масово осведомяване и че съдията говори, чрез своите актове, но в случая нападките са били твърде лични.

Припомням, че на база на медийноте разкрития, отводът на съдия Стойчев бе поискан от саветниците на  „Демократична България“ в Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Новите реалности изискват повече математика и природни науки в училище

Професиите се променят, трябва да има повече високодоходни работни места, да съхраним и развием индустриите и да запазим повече младите хора в страната и регионите.  Това се случва, когато имаме инвестиции, а Пловдив е най-индустриалният район , каза просветният министър Красимир Вълчев при посещението си в града. Сред неблагоприятните фактори в..

публикувано на 27.02.25 в 15:35

Протест срещу насилието пред СУ "Георги Брегов" в Пазарджик

Граждани и ученици се събраха на протест срещу насилието между деца пред Средно училище "Георги Брегов" в Пазарджик. Причината е разпространен в социалните мрежи видеоклип, на който се вижда как момичета грубо удрят своя съученичка. Ученичките са възпитаници на учебното заведение. Тук съм, защото не толерирам агресията между деца и ученици. Това е..

публикувано на 27.02.25 в 15:13

Птичи грип е открит във ферма с над 4000 патици в Чалъкови

Огнище на птичи грип откри Българската агенция по безопасност на храните в птицеферма в село Чалъкови в община Раковски. Сигналът  е подал собственикът на фермата заради повишена смъртност на патици. В нея се отглеждат 4240 патици-мюлари. Предстои хуманно унищожаване на птиците от фермата. Извършва се и епизоотично проучване и проследяване на..

публикувано на 27.02.25 в 14:16

Скандал за паркиране в "Кършияка" прерастна в сбиване

В Пловдив - пореден съседски скандал за паркиране прерастна в сбиване между спорещите,  съобщават от полицията. Това се е случило вечерта в пловдивския квартал „Кършияка“, където пред входа на жилищна кооперация възникнало скарване между шофьори заради неправилно паркирана кола.  Живеещите на адреса баща и 17-годишният му син влезли в саморазправа..

публикувано на 27.02.25 в 13:54

Фермери искат отпадане на еднодневните трудови договори

По време на Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци в Пловдив земеделски производители поискаха промени във връзка с еднодневните трудови договори и тежката бюрокрация, свързана с тях. За проблема те разказаха пред министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, с когото си насрочиха работна среща за 5 март в..

публикувано на 27.02.25 в 13:52