Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влизането на България в Шенген е обвързано с реформата в съдебната система

Политическите партии абдикират пред президента

От самото начало беше ясно, че влизането на България в Шенген е обвързано с реформата в съдебната система и борбата с корупцията у нас. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов.

По думите му, това е единственият инструмент за политически натиск от страна на ЕС след отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка. 

"Много отдавна е ясно, че този инструмент ще бъде използван до край. Това не означава само техническа подготвеност за защита на външните граници на ЕС и сътрудничество по политически дела, а и обща система за сигурност. Това означава ниско доверие в българската система за сигурност, не е дипломатически провал, а чист прагматизъм", подчерта политологът.

Според него провалът е на българските политици от последните години, които носят вина за състоянието на българската система за сигурност.

Христо Панчугов изрази съмнение относно оптимизма на президента Румен Радев, че до 1 година ще влезем в Шенген. "В ущърб на българските интереси е да се бърза по тази тема", смята той.

Според политолога умишленото бавене на парламентарната рулетка за съставяне на правителство от страна на държавния глава не е изиграла добра роля за българския политически живот. 

"Заради това бавене държавата е повече от 2 месеца в някакво безвремие. А предложения за премиер от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ/СДС, тепърва ще води разговори за съставяне на кабинет. Явно такива разговори не са водени в продължение на тези 2 месеца", коментира Панчугов и допълни, че така президентът блокира политическата ситуация, а политическите партии абдикират пред него.

Той оцени като много слаби шансовете на проф. Габровски да състави правителство и го определи като "нов играч, който отново е неподготвен за тази роля".

"Трябва да виждаме логика в действията на основните политически играчи. Трябва да се търсят основни плаващи мнозинства", смята политологът.

Цялото интервю на Неда Велкова с политолога Христо Пангучов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58