Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влизането на България в Шенген е обвързано с реформата в съдебната система

Политическите партии абдикират пред президента

От самото начало беше ясно, че влизането на България в Шенген е обвързано с реформата в съдебната система и борбата с корупцията у нас. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов.

По думите му, това е единственият инструмент за политически натиск от страна на ЕС след отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка. 

"Много отдавна е ясно, че този инструмент ще бъде използван до край. Това не означава само техническа подготвеност за защита на външните граници на ЕС и сътрудничество по политически дела, а и обща система за сигурност. Това означава ниско доверие в българската система за сигурност, не е дипломатически провал, а чист прагматизъм", подчерта политологът.

Според него провалът е на българските политици от последните години, които носят вина за състоянието на българската система за сигурност.

Христо Панчугов изрази съмнение относно оптимизма на президента Румен Радев, че до 1 година ще влезем в Шенген. "В ущърб на българските интереси е да се бърза по тази тема", смята той.

Според политолога умишленото бавене на парламентарната рулетка за съставяне на правителство от страна на държавния глава не е изиграла добра роля за българския политически живот. 

"Заради това бавене държавата е повече от 2 месеца в някакво безвремие. А предложения за премиер от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ/СДС, тепърва ще води разговори за съставяне на кабинет. Явно такива разговори не са водени в продължение на тези 2 месеца", коментира Панчугов и допълни, че така президентът блокира политическата ситуация, а политическите партии абдикират пред него.

Той оцени като много слаби шансовете на проф. Габровски да състави правителство и го определи като "нов играч, който отново е неподготвен за тази роля".

"Трябва да виждаме логика в действията на основните политически играчи. Трябва да се търсят основни плаващи мнозинства", смята политологът.

Цялото интервю на Неда Велкова с политолога Христо Пангучов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45