Премиера на книгата на Мимо Райчев „Спомен от Пловдив 2“ ще се състои тази вечер от 18 часа в хотел „Тримонциум“. В труда си известният изследовател и краевед разглежда архитектурата на Пловдив по време на соца – 1944-1989 г.
Именно това е човекът, за когото Пловдив няма тайни и е най-добър събеседник във всяка една компания, жадна за спомени и факти, свързани с града ни.
Авторът описва в детайли как са се появили сградите на Драматичния театър през 1961 г., на хотел „Тримонциум“ през 1956 г., на стадион „9 септември“ през 1954 г., на Народната библиотека „Иван Вазов“ през 1974 г. и на още редица знакови за града обекти.
В книгата намират място и някои интересни, но неосъществени проекти, сред които и Пешеходен мост между Сахат тепе и Трихълмието. За някои от тези нереализирани обекти се носят градски легенди, а други – като Пловдивската опера, примерно – все още чакат своето време и място.
„Спомен от Пловдив 2“ е една ретроспекция на това, което е изградено и на това, което не е могло да се построи в епохата на социализма. Книгата съдържа богат илюстративен материал, голяма част от който се публикува за първи път.
Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..
Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..
Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме. Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..
На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност..
Четири читалища в Пловдив стартират реализацията на проект за създаване на модерен Дигитален клуб, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепен от Европейската комисия. Това са читалище „Шалом Алейхем – 1945“, НЧ"Алеко Константинов", НЧ"Младост" и НЧ"Антим Първи". Проектът е на стойност 52 000 лв за всяко..