Петък, 23 декември - програма "Точно днес" с минутите за събития и политика. Иван Тропанкев - за изминалата политическа година с криза и удобни съюзи.
Може ли да има изненади и да бъде съставено правителство с третия мандат, защо президентът е възможно да управлява със служебни кабинети и през 2023 г., - гледната точка на журналиста и анализатор на процесите у нас.
Иван Тропанкев сложи акцент над войната в Украйна, която беляза най-силно 2022 г. Той смята, че поне засега няма данни за спиране на военните действия, въпреки заявеното от Путин, което разпространиха част информационните канали, че Русия иска да сложи край на войната. "Всичко това се отразява на нашия политически живот, колкото и да изглежда, че политиците искат да замъглят тази тема, тя стои и се използва за разчистване на политическото пространство", смята журналистът.
"По всичко личи, че се отива към нови избори, защото не успя съставянето на кабинета "Габровски", в който имаше доста хора, които можеха да направят така, че да не стига до нова криза през следващите шест месеца", каза още Иван Тропанкев.
"Вторият опит, с мандат за "Продължаваме Промяна" е твърде комичен и можеше изобщо да не се случва", смята Тропанкев. По думите му математически дори няма възможност да стане такъв кабинет.
"За трети мандат има малък шанс, защото започнаха да си говорят, но ми се вижда силно съмнително да се случи и този вариант", допълни още журналистът. Според него партиите се готвят за новите избори през 2023 г., които ще променят картината.
"Очаквам, че партията на промяната ще изгуби доста от гласовете си, също така е напълно възможно "Български Възход" да не влезе в новия парламент, ще се появят и нови играчи, сред които старото НДСВ ще се организира и левите сили, които бяха около БСП", анализира Тропанкев. Той смята, че този път след изборите ще се стигне до правителство.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...