Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
Пред паметника на големия син на България на едноименния площад стотици родолюбиви граждани и официални гости сведоха глави пред подвига и делото на Апостола на свободата. Почетния строй на представителните роти на 61-ва Стрямка механизирана бригада Карлово прие генерал-лейтенант Михаил Попов, заместник началник на отбраната. Пред паметника на Васил..
Отпада идеята за чудовищния комплекс в кв. Филипово в Пловдив със 75-метровите сгради. Това съобщи на страницата си във фейсбук общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова. Комисия отхвърли засега изграждането на небостъргачи в кв. Филипово "След като не го допуснахме до сесия, очаквахме, че кметът ще внесе повторно предложението и..
С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово. На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...
Само за два дни при проведената Специализирана полицейска операция в Пловдивска област за водачите на товарни автомобили са санкционирани 4-ма шофьори за износени гуми. Други четирима водачи са карали камиони с изтекъл срок на техническия преглед, двама души са били с нередовни пътни документи, а 3-ма са глобени за неизправни светлини – съобщи..
Стартират безплатни профилактични прегледи в населените места от община Пазарджик. Съвместната кампания е на МБАЛ-Пазарджик и Общината. Прегледите започват на 25 февруари от 9 ч. в здравната служба на село Ивайло. Всеки месец лекари от МБАЛ-Пазарджик ще правят профилактични прегледи в различни населени места. „Инвестицията в..