Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
Министърът на земеделието Георги Тахов се съгласи да бъдат взети трети проби от стадото с овце във Велингад, за които БАБХ установи, че са заразени с чума. Това се случи на среща между него и фермерите снощи във Велинград. За условията на министъра информира Неда Велкова Министърът обяви, че е с мандат за последна и решаваща среща с местните..
4,4 млн. лева ще получи Община Пазарджик за основен ремонт на водопроводната мрежа на главните улици в пет селата - Мало Конаре, Огняново, Черногорово, Овчеполци и Пищигово. За това съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски, след подписани днес нови споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общата стойност на..
Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в..
Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети днес Небет тепе . На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта „По крепостните стени на Филипопол“. Научният ръководител по..
Тежкият мокър сняг събори дървета в Смолянско, които затрудняват движението по пътищата в областта. Рано тази сутрин е подаден сигнал за паднало дърво на пътното платно в участъка Пампорово – Стойките. Екип на пожарната в Пампорово е отстранил дървото и разчистил пътя. В 10:34 ч., днес е подаден друг сигнал за паднали дървета на пътното платно на..