Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
ТИР се обърна на пътя Асеновград - Пловдив. Инцидентът е станал на кръговото кръстовище край асеновградския квартал "Долни воден". При инцидента няма пострадали хора, заявиха от полицията в града. Камионът е превозвал празни бутилки за метан. Движението в района на инцидента е затруднено и се регулира от пътни полицаи.
Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през тази седмица, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Спрямо предходната седмица се отчита спад в цената на сиренето, яйцата, олиото и маслото. Пилешкото месо поскъпва с 0,8 на сто до 6,75 лева за..
75-годишен мъж е пострадал при пожар в жилището му на ул. „Бадемите“ в пловдивския квартал „Коматево“, съобщават от Регионалната дирекция „Пожарна и аварийна безопасност“ в Пловдив. Пламъците са потушени от три противопожарни автомобила.
Томина неделя е последния ден от Светлата седмица след Великден. Почита се апостол Тома, един от дванайсетте Христови апостоли. Според преданието той изразил съмнение в Христовото възкресение и наречен заради това Неверни. Повярвал, след като видял и докоснал раните на Спасителя. Курбан за здраве и благополучие ще раздаде кметът на район..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят хълм Бунарджика в Пловдив. Инициативата започва в 11:00 часа на входа на Летен театър Бунарджика. Организаторите ще осигурят всички необходими материали за почистването. Доброволците ще получат ръкавици и чували за смет. За участниците ще има и изненади. На места в..