Днес е Световният ден на киното. На 28 декември през 1895 година в парижкото “Гран кафе” се състои първата публична демонстрация на “движещи се фотографии”. Това става с помощта на кинематографа, създаден от братята Антоан и Луи Люмиер.
Тогава е представен филмът им “Пристигането на един влак”. Той предизвиква паника сред 35-те зрители, както и възгласи “Ужас! Ще ни смачка!", когато хората виждат движещия се срещу тях парен локомотив.
В този ден са представени 10 късометражни филма от по 50-секунди, като лентата на всеки е дълга 17 метра. Сред тях е филмът "Работници напускат фабрика" - първият игрален филм.
През следващата година братята тръгват на турне по света. Освен на първите документални филми, те заснемат и първата комедия със заглавие "Градинарят”, а през 1907-ма - и първия си цветен филм.
Общо чистият доход на братята Люмиер от първата платена прожекция в Париж е от 33 франка.
Жителите на пловдивското село Труд подготвят безсрочни протести заради транспортната криза. Те обвиняват институциите в бездействие и настояват за спешни мерки преди началото на учебната година. В момента маршрутната линия между селото и града се движи на големи интервали от по няколко часа, което според местните жители означава, че на практика..
Възникнал е пожар над с. Добростан, общ. Асеновград, алармираха от общинската управа. Към момента огънят е обхванал неголяма площ от около два декара от боровата гора в местността Пилешка чука, а по овладяване на пламъците за момента работят четири екипа пожарникари - един от Асеновград и три от Пловдив, каза главен инспектор Величко Бришимов,..
През нощта на събота срещу неделя ще бъде ясно и почти тихо, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В неделя ще бъде слънчево и горещо . Ще духа слаб, в източните райони умерен, временно силен вятър от изток. Температурите още малко ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°. Обявява се жълт код за..
Пожарът в района на 86-и километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас е локализиран, каза говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов. Потушават се отделни огнища в периметъра. Огънят вече е далече от магистралата и няма проблем с движението. Въпреки това екипите на пътна полиция са в района, за да се следи..
За опасен обрат в ситуацията с пожара край 86 км. на АМ "Тракия" съобщиха от полицията в Пазарджик. Там огънят отново се е разгорял с нова сила, като в едната част опасно е доближил мантинелата. Пожар е възникнал край АМ "Такия" в района на 82-ри км в посока Бургас Движението в посока Бургас отново е ограничено само в изпреварващата лента,..