Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 10 000 украинци вече живеят в Пловдив и областта

| обновено на 04.01.23 в 16:00

Това, което Пловдив направи за украинските бежанци, е пример за това как трябва да се отнасяме към близките си народи. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив почетният консул на Украйна Димитър Георгиев.

Той обясни, че в момента във Втори дом (бившата Белодробна болница) са настанени около 150 души, 35 от които са деца, а условията за живот са прилични.

"Реновирането на сградата продължава. Трябва да се дооборудват кухнята и столовата, имаме идеи да направим фитнес за децата, а навън - детска площадка. Работим и по една не малка сграда в двора на бившата Белодробна болница да я превърнем в детски център. Има много дарители, включително има пари и от ЮНЕСКО, и от УНИЦЕФ", разказа почетният консул на Украйна.

Димитър Георгиев допълни, че тази събота, 7 януари,  е организирана поредната бригада за почистване на сградата и двора. Началото е в 10 часа и всички са поканени.

Той припомни, че Втори дом е създаден като временно убежище, за настаняване до 3 месеца, а след това трудоспособните украинци да си търсят работа и квартира. Продължават и курсовете по български език, които посещават около 85 души.

Според почетния консул около 10 000 са украинците, които живеят в Пловдив и околността. "Те са предимно в близките села - Ягодово, Първенец, Крумово, Марково, Белащица. Работят в сферата на туризма, икономиката, в "Тракия икономическа зона", обясни Димитър Георгиев. 

Цялото интервю на Димитър Владимиров с почетния консул на Украйна у нас Димитър Георгиев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Игов

Време е мълчаливото мнозинство да реагира срещу насилието

Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в..

публикувано на 26.02.25 в 17:29

БНТ и БНР да се финансират от Фонд „Радио и телевизия“

С проектозакон беше предвидено БНТ и БНР да бъдат финансирани от Фонд „Радио и телевизия“ . „ Да заработи фонд „Радио и телевизия“ трябваше да се въведе една такса „Радио и телевизия“, която щеше да се начислява на електромер “ – заяви в интервю за Радио Пловдив бившият депутат Антон Кутев. „ Това, разбира се, не сработи. И..

публикувано на 26.02.25 в 16:55

Протестите на „Възраждане“ няма да имат голяма подкрепа

Протестът на „Възраждане“ в столицата днес не успя да стане водеща новина, въпреки анонсите на представители на партията и призивите за всенародно недоволство пред сградата на парламента. Какви са възможните продължения на тази активност и ефектите от нея? Не вярвам да имат голяма подкрепа в бъдещи протести срещу приемането на еврото...

публикувано на 26.02.25 в 15:53

Болниците на протест, ако намалят цените на клиничните пътеки

Предложението при установен преразход на бюджета на Здравната каса за болничната помощ в средата на годината, да бъдат намалени цените на всички клинични пътеки е скандално и дискриминационно и ще се отрази както на лечебните заведения, така и на пациентите. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" Красимир Грудев,  председател на..

публикувано на 26.02.25 в 14:45

Трябва ясно да се разпише за какво ще се харчи бюджетът

Щаб, който работи по роблемите със замърсяването на въздуха в Пловдив е създаден на последната градска среща на партия "Продължаваме промяната", съобщи пловдивският депутат Стою Стоев в програма "Точно днес". Той обясни, че причината е абсолютното безхаберие на властимащите, които не обръщат внимание на този проблем.  "Замърсеният въздух, който се..

публикувано на 26.02.25 в 11:25