На Богоявление и в деня, в който отбелязваме 175-та годишнина от рождението на Христо Ботев поглеждаме с респект към миналото, към традициите, които остават неподвластни на превратностите на времето.
Днес, във време на политическа криза, въпросите за мъдростта, изводите от миналото и изпитанията на един народ звучат все по-актуално. А те неминуемо излизат на преден план в деня на рождението на писателя и борец за освобождението на България Христо Ботев. За делото на Ботев и дали би бил политически коректен в съвременността говорим с Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов“.
И защото е един от най-светлите християнски празници – Богоявление – отново ще се пренесем в Калофер. От там Веселина Пеева ще ни направи съпричастни с традиционното мъжко хоро в ледените води на Тунджа и хвърлянето на кръста.
Ще говорим и по темата на деня – възможно ли е съставяне на правителство с втория мандат, който отиде при „Продължаваме промяната“. И още – ще срещне ли подкрепата на депутатите проекта на декларация, предложен от партията за определяне на приоритетните национални цели. Събеседници са Михал Камбарев от „Продължаваме промяната“ и Румен Йончев от „Български възход“.
В минутите за култура ви разказваме за документалния филм „Ваклуш“, който съдържа непоказвани архивни кадри от живота на духовния учител Ваклуш Толев. Разговорът е с режисьорът му Николай Василев.
В петък е последната част от поредицата "Добро утро, ден". Тази седмица гост е Димитър Герганов, писател и основател на Пловдивско историческо общество. С него разговаря Живка Танчева.
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
В светлата седмица, седмицата след Възкресение Христово, гост в Добро утро, ден е игумена на Бачковския манастир Величкия епископ Сионий. Роден е в София в семейството на занаятчии - бижутери, завършва немска гимназия. Още от малък проявява интерес към духовенството. След като отбива военна служба учи в паралелния курс на Софийската духовна..
Ремонтът на Хуманитарната гимназия в Пловдив ще започне в началото на юли, вместо в началото на май, както бе предвидено. Решението и взето след среща на местната власт с родители и спорове кога строителните работи ще пречат по-малко да работата в училището. Ще чуем по темата кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и заместник-кметът с ресор..
За процесите на създаване и обновяване на публични пространства, които ангажира местните общности и дават възможност за иновативно и устойчиво развитие на градската среда, ще ви разкажем в разговор с младежкия сътрудник Ада Хейрула, от Младежки център Пловдив. Събитието „Академия за млади плейсмейкъри“, има за цел да докаже, че промяната започва от..
Последният работен ден от светлата седмица ще засегнем важните теми за Пловдив, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Как ще се отрази вторият етап от ремонтните дейности на Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ и каква организация ще бъде създадена? По темата след срещата с родителите ще говорим с Владимир Темелков ,..