На Богоявление и в деня, в който отбелязваме 175-та годишнина от рождението на Христо Ботев поглеждаме с респект към миналото, към традициите, които остават неподвластни на превратностите на времето.
Днес, във време на политическа криза, въпросите за мъдростта, изводите от миналото и изпитанията на един народ звучат все по-актуално. А те неминуемо излизат на преден план в деня на рождението на писателя и борец за освобождението на България Христо Ботев. За делото на Ботев и дали би бил политически коректен в съвременността говорим с Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов“.
И защото е един от най-светлите християнски празници – Богоявление – отново ще се пренесем в Калофер. От там Веселина Пеева ще ни направи съпричастни с традиционното мъжко хоро в ледените води на Тунджа и хвърлянето на кръста.
Ще говорим и по темата на деня – възможно ли е съставяне на правителство с втория мандат, който отиде при „Продължаваме промяната“. И още – ще срещне ли подкрепата на депутатите проекта на декларация, предложен от партията за определяне на приоритетните национални цели. Събеседници са Михал Камбарев от „Продължаваме промяната“ и Румен Йончев от „Български възход“.
В минутите за култура ви разказваме за документалния филм „Ваклуш“, който съдържа непоказвани архивни кадри от живота на духовния учител Ваклуш Толев. Разговорът е с режисьорът му Николай Василев.
В петък е последната част от поредицата "Добро утро, ден". Тази седмица гост е Димитър Герганов, писател и основател на Пловдивско историческо общество. С него разговаря Живка Танчева.
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..