Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С машинния вот България бе взела напредничаво решение


Нова организация си поставя за цел да работи срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот.  

Това е „Обединение за честни избори“. В него влизат няколко обществени сдружения, множество доброволци, има и медийна подкрепа.

Промените в изборния кодекс са повод за тази инициатива, както и липсата на обществен разговор в публичното пространство за тези промени – казва  Георги Пенчев от ф-я „Общество БГ“, една от организациите в това обединение.

Ако можем да разграничим повод от причина обаче, то причината по-скоро е доста стряскащата липса на разговор за това, независимо от избрания модел между хартиен и машинен вот, как се адресират и анализират проблемите при тези процедури. Не само за нарочни манипулации, но и за човешка грешка, което като краен резултат лишава гражданите от тяхното легитимно право на вот.  Такъв разговор отсъстваше както в парламента, така и в публичното пространство.

Една от страничните жертви на законовите промени бе електронното (дистанционно) гласуване, което иначе решава голяма част от другите формати на гласуване.  Затова целта на новото обединение е  максимално експертно да се  анализират проблемите и рисковете при различните методи.

Да, риск от подмяна на вота съществува. Доколкото изборите са най-важния процес обаче, така и трябва да се използват технологиите в помощ на хората. Но за тази цел хората трябва да са добре информирани – къде да внимават и какви са потенциалните проблеми.

Когато се хвърли достатъчно медийно внимание върху тях, то се очаква логично те да намалеят.

Много се говори за възможните манипулации при машинното гласуване и това, че в много държави то не се прилага.  В този случай обаче, България взе напредничаво решение. С него например, най-големият ни изборен проблем - невалидните бюлетини бе решен. Нева бях почти изключени.

Ако се говори пък за намалена изборна активност, причините за нея трябва да се търсят другаде, е не в машините. Отпадането на този процес, който даде резултат,  не е от полза за гражданите.

Има ли вероятност от манипулации след това, при пренасянето на данни от машините,  след края на изборния процес?

Има достатъчно механизми, които да възпрепятстват това.  С такива мнения просто се злоупотребва.  Истинската рискова ситуация за грешка или злоумишлени манипулации е именно при ръчното броене на хартиените бюлетини.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50