Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С машинния вот България бе взела напредничаво решение


Нова организация си поставя за цел да работи срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот.  

Това е „Обединение за честни избори“. В него влизат няколко обществени сдружения, множество доброволци, има и медийна подкрепа.

Промените в изборния кодекс са повод за тази инициатива, както и липсата на обществен разговор в публичното пространство за тези промени – казва  Георги Пенчев от ф-я „Общество БГ“, една от организациите в това обединение.

Ако можем да разграничим повод от причина обаче, то причината по-скоро е доста стряскащата липса на разговор за това, независимо от избрания модел между хартиен и машинен вот, как се адресират и анализират проблемите при тези процедури. Не само за нарочни манипулации, но и за човешка грешка, което като краен резултат лишава гражданите от тяхното легитимно право на вот.  Такъв разговор отсъстваше както в парламента, така и в публичното пространство.

Една от страничните жертви на законовите промени бе електронното (дистанционно) гласуване, което иначе решава голяма част от другите формати на гласуване.  Затова целта на новото обединение е  максимално експертно да се  анализират проблемите и рисковете при различните методи.

Да, риск от подмяна на вота съществува. Доколкото изборите са най-важния процес обаче, така и трябва да се използват технологиите в помощ на хората. Но за тази цел хората трябва да са добре информирани – къде да внимават и какви са потенциалните проблеми.

Когато се хвърли достатъчно медийно внимание върху тях, то се очаква логично те да намалеят.

Много се говори за възможните манипулации при машинното гласуване и това, че в много държави то не се прилага.  В този случай обаче, България взе напредничаво решение. С него например, най-големият ни изборен проблем - невалидните бюлетини бе решен. Нева бях почти изключени.

Ако се говори пък за намалена изборна активност, причините за нея трябва да се търсят другаде, е не в машините. Отпадането на този процес, който даде резултат,  не е от полза за гражданите.

Има ли вероятност от манипулации след това, при пренасянето на данни от машините,  след края на изборния процес?

Има достатъчно механизми, които да възпрепятстват това.  С такива мнения просто се злоупотребва.  Истинската рискова ситуация за грешка или злоумишлени манипулации е именно при ръчното броене на хартиените бюлетини.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34