Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В третия мандат всичко е възможно

Третият мандат е за нетрадиционни правителства. Това са правителства на базата на компромиси. Но пък има и успешни такива, изключително много, изкарали целите си мандати. Това заяви в Пловдив служебният министър на земеделието Явор Гечев, който е и член на Националния съвет на БСП по повод връчения трети проучвателен мандат за съставяне на правителство на столетницата.
 

Гечев каза, че е очаквал той да бъде даден на БСП, защото е сериозна и балансирана партия, и е доказала, че може да говори с всички партии. Според него Националният съвет трябва да даде мандат на лидера Корнелия Нинова за разговори с председателите на всички политически партии в Народното събрание.

„Задължително трябва да се разговаря с всички. Друг въпрос е, че разговорите и форматите не означават точно коалиционно споразумение. Най-нормално е да се говори с всички и да се търсят приоритетите на базата на това, за което могат да се разберат политическите лидери. Много са относителните нещата, които трябва да си кажат - каква е целта на този кабинет, коалиционен ли ще е, за колко време ще е. Но това е работа на председателите на политическите партии, затова са ги избирали“, каза още Гечев и допълни, че с третия мандат абсолютно всичко е възможно.

Служебният министър пожела късмет в разговорите, защото нестабилността в държавата трябва да приключи. Той обаче не се ангажира с прогноза дали е възможен коалиционен кабинет с мандата на БСП.

„Тук е въпрос на изкуството на дипломацията и политиката. Зависи от формата на кабинета, зависи какво ще си кажат лидерите, какви ценности ще намерят, за какво ще се разберат. Но никога в преговори не се влиза с настроението, че те няма да се случат“, коментира още Гечев.

Земеделският министър присъства в Аграрния унивеситет в Пловдив на тържественото отбелязване по повод 127 години растителнозащитна дейност в България. Той посочи, че приоритетите от Общата селскостопанска политика в новия програмен период вече се изпълняват, но подчерта, че е нормално да се върви към промяна на финансовата рамка, защото инфлацията и войната в Украйна променят Европа.

„Това е идеята – ако може, да бъдат променени бюджетите, които Европа отделя“, коментира още служебният земеделски министър. 

България също ще направи предложение за корекция във финансовата рамка.

„Факт е, че има много сериозна инфлация в сектора, включително повишаване на фуражите, препаратите, горивата и торовете, което повлече космическа инфлация в областта на земеделието. Тоест - 100 лева преди две години, не струват колкото 100 лева сега. Трябва да се намери балансиран подход, който на практика да компенсира бюджетните разходи на различните държави в Европа, поне с темпа на инфлацията от последните две години“, каза още Гечев.

Като основен проблем пред бранша на растителната защита министърът посочи нелегалния внос. Другият са резките промени, които Европа прави по отношение на изискванията по зелената сделка.

Цялото интервю с Явор Гечев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18