Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хартиената коалиция трудно би се възпроизвела

Хартиената коалиция – БСП, ГЕРБ и ДПС - трудно би се произвела с третия мандат, който президентът Румен Радев връчи на левицата. Тази теза защити политическият анализатор Борис Попиванов в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив.

„Вероятността е много малка, защото ако ни изненадат по този начин ще трябва дълго време да обясняват тази изненада и да търпят последствията й. Нито една от партиите, в т.нар. хартиена коалиция, няма изгода да започне управление в ситуация на несигурно, нестабилно мнозинство при пълна липса на обществено доверие и с усещането, че е в резултат на задкулисие“, аргументира се Попиванов.

Той добави още, че мнозина надценяват значението на третия мандат и хвърлят твърде голяма тежест върху него. Според Попиванов още на изборите от 2 октомври е било ясно, че вероятността за съставяне на правителство в рамките на този парламент е малка. Три месеца по-късно вероятността не се е повишила нито за секунда, въпреки всевъзможните хипотези и конфигурации, с които се спекулираше.

„По-важно е да се гледа дали има реално разбирателство между партии, които имат мнозинство, разбирателство по приоритети или няма. Ако съществува такова разбирателство, няма значение при кого ще отиде мандата.

Да се търсят дребнави хитрости от страна на президентската институция при връчването на мандата е крайно пресилено.

Какво иска да ни каже ДБ, че не биха подкрепили БСП, но очакват БСП  да ги подкрепи или искат да кажат, че Радев е попречил на коалиция между ГЕРБ и ДБ. Ако такава е била идеята да го бяха съобщили по-рано, за да може президентът да го калкулира в анализа си.

През цялото време съществуваха разнообразни недомлъвки и подмятания, които не водеха в никакви посоки и едва вчера, когато се изясни кои ще бъде мандатоносителят всички започнаха да обясняват как това проваля шансовете за правителство. Къде бяха тези шансове преди това“, коментира Попиванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45