Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сестра Юлита в „Добро утро, ден!“

| обновено на 29.01.23 в 10:22

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ над Асеноврад. Тя е единственият засега обитател на манастира, който е създаден още през 14 век. В момента там се извършва голям ремонт, който се очакваше от дълги години, след като през 2010 година част от него пострада при пожар.

Сестра Юлита става монахиня през 2008 година, а преди това е работила като икономист в София. Пострижението й е пред вратите на манастира „Свети Кирик и Юлита“, който тогава е стопанисван от Съюза на архитектите. Тя споделя, че решението не е трудно, а когато се вземе, то е категорично и няма връщане назад.

„Бог докосва душата. Преди да стана монахиня, аз бях чедо на епархията в София. Ходих на богослужения, причестявах се, изповядвах се. Бог знае, кога душата е готова да поеме по монашеския път. Както се казва в свещеното писание – „Не вие мен избрахте, а аз вас избрах“. Това е по божия промисъл“, казва сестра Юлита.

Сестра Юлита е категорична, че всеки един трябва да се стреми към доброто, но това минава през индивидуалната работа със себе си. Само тогава може да се постигнат добри дни за цялото общество. 

Казва, че от прекъсването на предаването на вярата по време на комунистическия режим, са потърпевши три български поколения. Затова някои хора не осъзнават колко важно е да се уповават на божията благодат.

„И затова някак си стават само великденски християни, както им казваме. Такива, които отиват на празника да запалят свещичка и да обиколят храма. Но не и седмично да се стремят да посещават богослуженията на отците, където да се изповядват, да им олеква на душата.“, споделя още сестра Юлита.

Игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ определя себе си като човек, който още трябва да работи върху себе си. Надява се, че с изповедта си пред Радио Пловдив тя ще помогне на хората да помислят над себе си.

Цялото интервю със сестра Юлита можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58