Служители на ОП „Градини и паркове“ и тази седмица ще продължат да премахват изсъхнали дървета и клони в парк "Лаута". Спешните мерки се предприемат, след като в края на миналата година станаха ясни окончателните резултати от проведеното фитосанитарно обследване на растителността и изготвените от Лесозащитна станция – Пловдив анализи, които потвърдиха тревогата за влошеното състояние на дърветата.
Това съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на ОП „Градини и паркове“ Веселин Козарев. Според него много дървета са над пределната си възраст, тъй като са на 80 години.
Парк „Лаута“ е на площ около 450 дка и е сред любимите места за разходка на пловдивчани.
„Около 30 процента от едрата дървесна растителност в пловдивския парк „Лаута“ е остаряла и изсъхнала. Пострадали са най-вече видовете бяла акация, явор и бряст. Периодично се провежда санитарна сеч и успоредно с нея се засаждат нови дръвчета“, допълни Казарев.
Той припомни, че през миналата година външни експерти са извършили периодичен мониторинг на растителността, събрани са пробни материали. Изготвените от Лесозащитна станция – Пловдив анализи потвърждават тревогата за влошеното състояние на дърветата.
Според представените от Лесозащитната станция анализи причините са комплексни, обясни директорът на общинското предприятие.
" Повечето видове дървета, от които е създаден паркът, са над пределната им възраст . Установени са също гъбични заболявания. Настъпилите през последните десетилетия промени в микроклимата и хидрологичния режим – повишение на температурите, понижаване на атмосферната влажност и нивото на подпочвените води, също оказват негативно влияние върху растителността в лесопарка," допълни Казарев.
По думите му От „Градини и паркове“ вече са изпратили до общината констатациите от направеното обследване. Дали са и конкретни предложения за спасяването на „Лаута“. Освен краткосрочните мерки за премахване на потенциално опасната растителност край алеите, още през 2023 г. трябва да започне подготовката на мащабен проект.
Според него обаче, за да е прецизен проектът, са необходими много сериозни предпроектни проучвания, включително геодезично заснемане, устройствено техническо и инфраструктурно обследване на територията и инвентаризация на растителността. Има ли готов проект с ясна количествено-стойностна сметка, може да се търси финансиране за изпълнението му, включително и от европейските фондове.
По случая с падналото дърво пред блок на ул. „Богомил“, което миналата седмица нарани 3 момичета, Козарев обясни, че сигнал за това опасно дърво в предприятието не е бил подаван. Дървото видимо е било здраво, а загниването е било в корена.
Той увери, че от предприятието реагират на всеки сигнал, като съвместно с районите администрации се предприемат необходимите действия.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..