Служители на ОП „Градини и паркове“ и тази седмица ще продължат да премахват изсъхнали дървета и клони в парк "Лаута". Спешните мерки се предприемат, след като в края на миналата година станаха ясни окончателните резултати от проведеното фитосанитарно обследване на растителността и изготвените от Лесозащитна станция – Пловдив анализи, които потвърдиха тревогата за влошеното състояние на дърветата.
Това съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на ОП „Градини и паркове“ Веселин Козарев. Според него много дървета са над пределната си възраст, тъй като са на 80 години.
Парк „Лаута“ е на площ около 450 дка и е сред любимите места за разходка на пловдивчани.
„Около 30 процента от едрата дървесна растителност в пловдивския парк „Лаута“ е остаряла и изсъхнала. Пострадали са най-вече видовете бяла акация, явор и бряст. Периодично се провежда санитарна сеч и успоредно с нея се засаждат нови дръвчета“, допълни Казарев.
Той припомни, че през миналата година външни експерти са извършили периодичен мониторинг на растителността, събрани са пробни материали. Изготвените от Лесозащитна станция – Пловдив анализи потвърждават тревогата за влошеното състояние на дърветата.
Според представените от Лесозащитната станция анализи причините са комплексни, обясни директорът на общинското предприятие.
" Повечето видове дървета, от които е създаден паркът, са над пределната им възраст . Установени са също гъбични заболявания. Настъпилите през последните десетилетия промени в микроклимата и хидрологичния режим – повишение на температурите, понижаване на атмосферната влажност и нивото на подпочвените води, също оказват негативно влияние върху растителността в лесопарка," допълни Казарев.
По думите му От „Градини и паркове“ вече са изпратили до общината констатациите от направеното обследване. Дали са и конкретни предложения за спасяването на „Лаута“. Освен краткосрочните мерки за премахване на потенциално опасната растителност край алеите, още през 2023 г. трябва да започне подготовката на мащабен проект.
Според него обаче, за да е прецизен проектът, са необходими много сериозни предпроектни проучвания, включително геодезично заснемане, устройствено техническо и инфраструктурно обследване на територията и инвентаризация на растителността. Има ли готов проект с ясна количествено-стойностна сметка, може да се търси финансиране за изпълнението му, включително и от европейските фондове.
По случая с падналото дърво пред блок на ул. „Богомил“, което миналата седмица нарани 3 момичета, Козарев обясни, че сигнал за това опасно дърво в предприятието не е бил подаван. Дървото видимо е било здраво, а загниването е било в корена.
Той увери, че от предприятието реагират на всеки сигнал, като съвместно с районите администрации се предприемат необходимите действия.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..