Нова компютърна технология създава текст, подобен на такъв, който е сътворен от човека. С компютърна програма и езиков модел може да се генерира например мотивационно писмо, научна статия, реклама, дори инструкции за програмисти.
ChatGTP (чат джи ти пи) е разработен от една от големите организации в сферата на изкуствения интелект и на този етап може да се ползва безплатно след регистрация с електронна поща и телефонен номер.
Визията на тази технология е като чатботовете, които напоследък все по-често се използват като начин на комуниакция в интернет с предварително зададаени изрази.
Въвеждат се езикови конструкции, на които е била обучена системата, а те поразително много приличат на интелект, но все пак не са. Това са устойчви словосъчетания, но създадените между тя връзки, изнендващо много приличат на смислени, каза в интервю за Радио Пловдив IT-експертът Димитър Ганчев.
Ресурсът, който се ползва, е създаден от набор от уебсайтове и пълния текст на аглийската версия на Уикипедия. Първоначално текстовете са на английски, но преводът им на друг език може да се извърши лесно с виртуален преводач, каза още Ганчев. По думите му обаче не може да сме сигурни, че създаденият текст е верен и не трябва да му се доверяваме напълно, тъй като не става дума за алгоритми, които да копират начина, по който хората разсъждават. Освен това и базата данни не се обновява своевремнно.
Първо се смяташе, че изкуственият интелект ще замести по-простичките професии и ще замести по-скоро физическия труд. Започнаха да се създават картини, които заместват прекрасно работата на художник илюстратор, като ползват база данни от най-известните художници и създават нови картини. Със сигурност ще има полза, но все още не се знае къде ще се появи - обикновено там, където не я очакваме, коментира Ганев.
Наличието на изкуствен интелект може да ни накара да не използваме естествения. Ако му възложим да избира между две равноправни, но алтернативни гледни точки, не сме сигурни, че няма да избере една от тях и да я представи като правилна. Изкуственият интелект ще ни решава ежедневните задачи, ще ни рисува илюстрации в познати стилове, но кой ще измисли новото съдържание, каза още експертът.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..