Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кой е по-по-AI?" - отговорите от Иван Иванов


Стив Джобс казва, че компютърът е колело за ума. Дали в такъв случай изкуственият интелект трябва да се оприличи на мотор, ракета или автономен автомобил? 

Въпреки, че виждаме все по-бързи темпове на развитие в AI сферата, експертите са умерени оптимисти. Така е, защото дори с бързите темпове на технологично развитие днес, изкуственият интелект просто не може да навакса с някои конкретни човешки умения. И този списък далеч надхвърля разпознаването на снимки на комини и автобуси.

Вместо да вземат работата ни, роботите най-вероятно ще вървят ръка за ръка с нас.

По думите на Иван Иванов специалист по наука база данни най-големите оптимизации идват при т.нар. подсилен интелект (augmented intelligence), където човешки оператор и машина си помагат. Станалият популярен ChatGPT и други генеративни платформи са пример точно за това.

„Кой е по-по-AI?“ е събитието което дава отговор на въпроси като например докъде стигат границите пред изкуствения интелект и какво е бъдещето на връзката машина-човек.

И още: какви са днешните възможности и ограничения пред ИИ; докъде може да стигне той в бъдеще – и къде вероятно няма да може да отиде и какви са предизвикателствата при съвместната работа на човек и машина?

Отговорите получаваме на 26 ануари от 20:00 в „Кой е по-по-AI?“ – събитие организирано от платформата RATIO, а лектор ще бъде самият Иван Иванов.

Той бе наш гост в предаването Клуб „Неделя“ и целият разговор с него можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Станка Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инвестициите в книги води до икономически просперитет

„ Книгите пътуват и отиват при хората, за да могат хората да си спомнят за книгите и да ги четат. Защото когато четат повече, могат да взимат информирани решения, не се поддават на манипулации, развиват критично мислене и въобще така се грижим за икономическия просперитет. Защото инвестициите в книги, образование и четене имат обективна..

публикувано на 07.06.24 в 17:14

Кампанията в мрежата съвсем заглуши социалния диалог

Две по - значими тенденции в предизбаната кампания за изборите н 9 юни открои Никола Тулечки от Обединението за честни избри /ОЧИ/.  Едната е негативната, в която лидерите говорят защо НЕ трябва да се избере противниковия политик, а другата е към разколебаване на активността за гласуване. Второто е доста по - притеснително, смята Тулечки, според когото..

публикувано на 07.06.24 в 10:37
Доц. Николай Каканаков, заместник-директор на филиала и доц. Митко Шопов, декан на факултета по Електроника и автоматика (от дясната страна)

Петима кандидат-студенти за място в компютърни системи

Има завишен интерес към специалностите на филиала в Пловдив, на Технически университет - София. Това съобщиха от ръководството на вуз-а, по повод на старта на кандидат-студентската кампания.  През тази година ще бъдат приети 400 бакалаври редовно и 100 задочно обучение, магистрите ще са 150, само в редовна форма. Студенти ще се приемат в общо..

публикувано на 06.06.24 в 11:31

Ако изборите 2 в 1 са честни, ще има много изненади

„ Почти сигурно е, че има много скрит вот. Социологията в момента не може да ви даде картина, защото има много хора, които не желаят да споделят за кого ще гласуват, тъй като усещат, че държавата ни се намира в строга цензура. Хората не искат да си споделят политическите позиции, най-малко пък за кого ще гласуват. Аз съм сигурна, че ако..

публикувано на 06.06.24 в 10:35

Дигитализацията при обучението на шофьори е без алтернатива

Параграф 22 ли е пътната безопасност у нас и как готвените промени в шофьорските курсове ще спомогнат да спре безумието по пътищата?  Темата коментира в програма "Ден след ден" Красимир Георгиев, председател на  Асоциация за квалификация на автомобилистите в България. Според него в публичното пространство се чуват две мнения относно предложенията на..

публикувано на 06.06.24 в 10:33