Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако няма разделителни линии, ще имаме правителство

Дори и „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ да се явят заедно на предстоящите избори и да са първа политическа сила, те пак няма да успеят да реализират мандата. Причината е, че за да има правителство не трябва при правенето на политики да има разделителни линии. Тази теза аргументира политологът доц. Иван Начев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

„Трябва да се промени политическото говорене на тези две партии по отношение на ДПС, БСП и ГЕРБ. Иначе отново ще изпаднем в същата ситуация. Задачата на тези хора е да съумеят да сформират правителство, т.е. да правят политики и когато ние сме призвани да правим политики не трябва да има между нас разделителни линии. Всеки от нас трябва да отстъпи малко в името на по-голямата цел – решаването на проблемите и правенето на политиките“, заяви доц. Начев.

Той добави, че ако българите искат системата да се промени в европейска посока, то тогава трябва да излязат да гласуват, а не отново да демонстрират апатия и да регистрираме поредната ниска избирателна активност.

Според доц. Начев смяна на модела на управление от парламентарен към президентски, за което от ИТН инициират подписка за референдум, не е необходимо. Причината е, че последните служебни правителства са доказали, че моделът работи добре.

„Такава кардинална смяна на модела е нужна, когато се вижда, че той не работи. И референдумът за модела на управление, и на „Възраждане“ за еврото са реклама и подготовка за вота. Лошото е, че те мътят съзнанието ни като граждани и ни отклоняват от по-съществената задача.

За да се говори за референдум, то трябва да се създаде такова законодателство, което трябва да доразвие референдума като инструмент, т.е. когато нещо се гласува на референдум, то да бъде разгледано в НС или в местния парламент и да има политически последствия.

Сегашният закон не прави такова нещо. Ние самите нямаме култура за референдуми. Не сме Швейцария, която сме свикнали да ни да ни питат за всяко нещо и затова и не участваме в него“, каза доц. Начев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45

Пловдивски университети също излизат на протест на 20 май

На 20 май всички държавни университети и някои от частните обявиха, че няма да отворят врати за студентите в знак на протест. Това се казва в отворено писмо, подписано от 44 ректори на български висши училища до държавните институции. Ректорът на ПУ проф. Румен Младенов не се е подписал под този документ на Съвета на ректорите. Там подписи са..

обновено на 15.05.24 в 15:34
Румен Гълъбинов

Влизането в еврозоната догодина е реално, зависи от политиците

Влизането ни в еврозоната догодина все още е възможно, макар и по-малко вероятно. Всичко зависи от политиците. Това коментира икономистът Румен Гълъбинов след международната конференция, посветена на присъединяването на България към еврозоната. На нея управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че страната ни няма да успее да изпълни всички..

публикувано на 15.05.24 в 09:44

Искаме оставката на инспектор Красимир Нешев от Пловдив

Искаме да има някакво наказание и ако се налага, и оставката на инспектор Красимир Нешев , заяви  пред Радио Пловдив  Диана Русинова  от Европейския център за транспортни политики.  Тя коментира тежката катастрофа в Пловдив, при която загинаха двама души, а други трима са в болница.  Русинова определи като възмутителна  реакцията..

обновено на 14.05.24 в 16:15

Младите шофьори са с фатално самочувствие, без опит и умения

Катастрофата на бул. "Руски" зададе за пореден път въпроси, на които все още няма еднозначен отговор. Защо отново говорим за висока скорост, която води толкова бързо до трагичната загуба на човешки живот?  Има ли противодействие срещу видеоклиповете в социалните мрежи, които създават един нов, различен начин на подражание и развиват..

публикувано на 14.05.24 в 16:14